GeriEkonomi Devlet politikası iptal edilemez
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  10
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Devlet politikası iptal edilemez

Devlet politikası iptal edilemez
refid:29188736 ilişkili resim dosyası

Enerji Bakanı Taner Yıldız, tartışma konusu olan Akkuyu nükleer santral anlaşmasının iptal edilmesinin mümkün olmadığını dile getirerek, “O artık uluslararası anlaşmayla yapılmış bir devlet politikasıdır” şeklinde konuştu.

ENERJİ ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Akkuyu nükleer santralinin artık bir devlet politikası olduğunu ve anlaşmasının iptal edilemeyeceğini söyledi. CHP’nin “Nükleer santrali iptal edeceğiz” şeklinde söylemleri hatırlatılınca

Devlet politikası iptal edilemez
Yıldız, “Böyle bir şey olamaz. Anlaşmalar iptal olamaz. Ak Parti hükümetleriyle beraber Akkuyu nükleer santrali tamamlanacaktır. Herhangi bir farklı anlayışın bunu iptal ettirme durumu söz konusu değil. Uluslararası anlaşmayla yapılmış bir devlet politikasıdır artık o. Rahatsız olanlar var. İçeriden olan sıkıntı dışarıdakinden daha büyük. Biz yolumuza devam ediyoruz” şeklinde konuştu.

HEYECANLI PROJELER

Kayseri’de enerji muhabirleriyle bir araya gelen Bakan Yıldız, gündeme yönelik soruları yanıtladı. Yedi yıldır Enerji Bakanlığı görevini yürüten Bakan Yıldız, “Bu süre boyunca sizi en çok heyecanlandıran projeler hangileri oldu” sorusuna karşılık, “Kuzey Irak, nükleer Rusya, nükleer Japonya, TANAP ve Hazar’daki petrol sahalarının alımı. En fazla beni heyecanlandıran uluslararası işler bu oldu. Yurtiçinde ise değişim. Elektrik dağıtım hizmetlerinin tamamının özelleşmesi, devletin yönetim kabiliyetinin azaldığı üretim santrallerinin yenilenmesiyle alakalı özelleştirmeler. Özel sektörle alakalı rüzgâr ve yenilenebilir enerji kaynaklarla alakalı atılımlar. İlk anda aklıma gelen bunlar” dedi. Yıldız, en çok üzüntü duyduğu konunun ise maden kazaları olduğunu dile getirerek, “Bütün sevincimi bir kefeye koysak, kazaların üzüntüsünü karşılamayabilir” şeklinde konuştu. Bir gazetede yer alan İran’la doğalgaz fiyatı konusunda devam eden tahkim davasının kaybedildiğine yönelik haberin sorulması üzerine ise Yıldız, şunları söyledi: “Bende böyle bir bilgi yok. Olsa söylerim. Bu spekülatif haber. Duruşmaları bitti artık sonuçlarını bekliyoruz. İran’la tahkimde eksik teslimat ayrı bir konu, fiyat ayrı bir konu. Biz şu anda en pahalı doğalgazı İran’dan alıyoruz. Biz diyoruz ki en pahalı gazı İran’dan almayalım, piyasa fiyatlarıyla alalım. İranlılar bile neredeyse bu konuda haklı olmadıklarına inanıyorlar. Pahalı aldığımızı cümle âlem biliyor. İran da pahalı sattığını biliyor. ‘Yüksek fiyattan alıyoruz kardeşim’ diyoruz.”

Devlet politikası iptal edilemez


Türkiye’nin Kuzey Irak ve Kandil bölgesinde petrol ve doğalgaz arama projelerine yönelik ise Yıldız, Kuzey Irak’taki petrol arama çalışmalarına IŞİD terörü ve güvenlik gerekçesiyle ara verildiğini söyledi. Kandil’de petrol aranmasına ilişkin de “Kandil dağı eteklerine terör ve çözüm süreci nihayetlenmeden girilmez” dedi.

Yerli kömürden vazgeçmek ihanet

TANER Yıldız, maden kazalarına rağmen neden kömür politikalarında ısrarcı olunduğu sorusuna karşılık, “O konuda inatçıyız. Yerli kömürden vazgeçmek demek ülkemize bir ihanet olur. Kazalardan vazgeçmemiz lazım. Onun için 202 yeraltı ocağı kapatıldı. Bizim yerli kömürden 100 yılda alacağımız kabaca bir hesaplamayla 5 trilyon dolar civarında. Yerli kömürden vazgeçersek doğalgaz alacaksın. Başka şeyler alacaksın. Doğru olan bir işi yapmamız lazım. Kömürü çıkartmak kolay bir iş değil, ama doğru bir iş” yanıtını verdi.

merdil@hurriyet.com.tr


Yorumları Göster
Yorumları Gizle