GeriEkonomi Devler ‘üç markalı’ hafif ticari araç için buluşacak
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Devler ‘üç markalı’ hafif ticari araç için buluşacak

İtalyan Fiat ve Fransız PSA Peugeot Citroen Grubu’nun Tofaş tesislerinde ortaklaşa üretip, ‘Fiat, Peugeot ve Citroen’ markalarıyla ayrı ayrı pazarlayacağı yeni hafif ticari araçın kesin anlaşması imzalanacak. Törene Mustafa Koç, Sergio Marchionne ve Jean-Martin Folz katılacak.

İTALYAN otomotiv devi Fiat ve Fransız PSA Peugeot Citroen Grubu’nun Tofaş fabrikasında üretmeyi kararlaştırdıkları yeni hafif ticari araç projesi önümüzdeki hafta gün ışığına çıkıyor. Türkiye’de üretilip üç farklı marka (Fiat, Peugeot ve Citroen) altında satılacak yeni araç projesinin tanıtımı için Koç Holding ve Tofaş Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Koç, Fiat CEO’su Sergio Marchionne ve PSA Peugeot Citroen CEO’su Jean-Martin Folz, 31 Mart’ta İstanbul’da ortak basın toplantısı düzenleyecek.

ANLAŞMA İMZALANACAK:

İlk olarak 25 Ekim 2004’te Tofaş’tan İMKB’ye yapılan açıklamayla duyurulan proje konusunda, Tofaş, Fiat ve Peugeot Citroen arasında iyi niyet mektubu imzalanmıştı. 31 Mart Perşembe günü İstanbul’da düzenlenecek basın toplantısında ise üretilecek araçla ilgili nihai anlaşmanın imzalanıp, projenin detayları hakkında bilgi verileceği kaydedildi. Basın toplantısına, Koç Holding ve Tofaş Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Koç, Fiat SpA ve Fiat Auto SpA CEO’su Sergio Marchionne, Tofaş Üst Yöneticisi Diego Avesani ile PSA Peugeot Citroen CEO’su Jean-Martin Folz katılması ise projenin her üç grup için de ne denli önemli olduğunu ortaya koyuyor.

1.7 MİLYAR EURO YATIRIM:

Fiat ile Peugeot-Citroen Grubu 2001 yılında anlaşmaya imza atarak, 2017’ye kadar hafif ticari üretiminde işbirliği yapma kararı almıştı. Bu üçlü konsorsiyumun 2005 sonrasında start alacak iki farklı hafif ticari araç projesi için toplam 1.7 milyar Euro yatırım gerçekleştireceği kaydedilmişti.

İŞBİRLİĞİNİN İLK ÜRÜNÜ:

Bursa’da start alacak yeni ürün, bu son işbirliğinin ilk meyvesi olacak. Fiat ve PSA Group, Tofaş’ın Bursa fabrikasında üretilecek yeni araçla, Avrupa’da binek otomobilin aksine sürekli büyüyen ticari araç pazarında daha iddialı konuma gelmeyi hedefliyor.

DOBLO VE CONNECT’TEN KÜÇÜK:

Tofaş fabrikasında üretilecek araçlar Fiat, Peugeot ve Citroen olmak üzere üç farklı markayla satılacak. Yeni ticari aracın Partner, Doblo ve Connect’ten daha küçük olacağı da belirtiliyor.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle