GeriEkonomi Damga vergileri
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Damga vergileri

Damga vergisi kanunu kapsamındaki maktu vergiler, maktu ve nisbi vergilerin asgari ve azami miktarlarını belirleyen hadler dahil, yeniden değerleme oranı olan yüzde 56 oranında artırıldı.

Maliye Bakanlığı'nın Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlanan Damga Vergisi Tebliği'ne göre, damga vergisine tabi kağıtlarda, her bir kağıt için hesaplanacak azami vergi tutarı da, yeniden değerleme oranında artırılarak 843 milyar 753 milyon 450 bin liraya çıkarıldı. Önceden bu tutar 540 milyar, 867.6 milyon liraydı.

1 Ocak 2001'den itibaren, akitlerle ilgili kağıtlarda, belli parayı içeren mukavelelerde binde 7.5, içermeyenlerde 1 milyon 910 bin lira, kira muakvelelerinde binde 1.5, tütün alım-satımı mukavelelerinde ve teklifnamelerde 600 bin lira damga vergisi alınacak.

Anonim, eshamlı komandit ve limited şirket mukavelelerinde vergi miktarı 13 milyar 355 milyon 370 bin lirayı geçemeyecek.

Kefalet, teminat ve rehin senetlerinde, belli parayı ihtiva edenlerden binde 7.5, etmeyenlerden 1 milyon 910 bin lira damga vergisi alınacak.

Tebliğ uyarınca, yıllık gelir vergisi beyannamelerinden 930 bin lira, kurumlar vergisi beyannamelerinden 1 milyon 910 bin lira, muhtasar beyannamelerden 600 bin lira, diğerlerinden de 140 bin lira damga vergisi alınacak.

Tebliğde ayrıca, tahkimnameler, fesihnameler, kararlar ve mazbatalar ile ticari işlemlerde kullanılan kağıtlar ve makbuzlarda, havalenamelerde alınacak damga vergisi tutarları ile oranları yer alıyor.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle