Çiftçiyi holding sahibi yaptı Brezilya’da yatırıma soyundu

Çilem KAYA
28.02.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

Konya Şeker, 10 yılda yaptığı 650 milyon dolarlık yatırımla 891.8 milyon liralık ciroya ulaştı. Tüm bileşenlerini Anadolu Birlik Holding şemsiyesi altında toplayan grubun yönetim kurulu başkanı Recep Konuk, Brezilya’da şeker fabrikası almak için görüşme yaptıklarını, 2 milyar dolarlık yatırımla da Konya’da termik santral kurmayı planladıklarını söyledi.

TARIM sanayisinde 17 kooperatif ve 60 bin çiftçinin birleşmesiyle büyük yer alan Konya Şeker, 10 yılda borçlanmadan yaptığı 650 milyon dolarlık yatırımla dünyanın dikkatini çekti. Tüm bileşenlerini Anadolu Birlik Holding ismiyle holdingleştiren kuruluş, yaptığı çözümlerle 180 milyon TL’lik tasarruf yaptı. Holding olarak ticareti küresel düşündüklerini ileten Anadolu Birlik Holding Yönetim Kurulu Başkanı Recep Konuk, şu anda Brezilya’da bir şeker fabrikası satın almak için görüşmelerinin devam ettiğini açıkladı.
Ciro 891 milyon liraya geldi
Kolektif çiftçi sermayesiyle örnek bir kalkınma modeli yarattıklarını vurgulayan Recep Konuk, 1999’da 40 milyon dolar borçla yönetimi devraldıklarını, son 11 yıllık dönemde tamamını öz kaynaklarından finanse ederek yaklaşık 650 milyon dolarlık yatırım yaptıklarını kaydetti. Bu dönemde Konya Şeker’in, sermayesini yüzde 13 bin 650 oranında arttırarak 550 milyon TL’ye yükselttiğini anlatan Konuk, ciroyu 891 milyon 864 bin 138 TL’ye çıkararak yüzde 1708 büyüme sağlayan Konya Şeker’in, aktif büyümesinin yüzde 1460, kârlılığını ise yüzde 53 bin 832 arttırdığını kaydetti. Konuk, ilerde şekeri doğrundan satamama ihtimaline karşı, çikolata fabrikası kurduklarını da vurguladı.
Brezilya’da yatırım yapacağız
Konuk, Avrupa’da pek çok ülkenin farklı bölgelerdeki fabrikaları ile şeker fiyatlarını regüle edebildiğine dikkat çekerek, bu noktada holding olarak farklı coğrafyalarda yatırım planladıklarını kaydetti. Şu anda Brezilya’da bir şeker fabrikası satın almak için görüşmelerinin devam ettiğini aktaran Konuk, burada şeker ve etanol üretimi ile ilgili planlamalarının olduğunu açıkladı. Daha önce İsrail’den satın alınan ve damla sulamada kullanılan boruların üretimini birkaç yıl önce Türkiye’ye taşıdıklarını aktaran Konuk, şimdi İsrailli firmaların kendilerine Türkiye’de ortak bir firma kurmak için teklif verdiklerini, görüşmelerin devam ettiğini söyledi.
2 milyar dolarlık yatırım hedefi
“Çiftçinin üretim ve tüketim alanına giren her alanda yatırım yapabiliriz” diyen Konuk, yeni hedeflerinin enerji olduğunu vurguladı. Konya Şeker’e ait iki şeker fabrikasında kendi enerjisini kullanan Holding, yaklaşık 2 milyar dolarlık bir yatırım ile Konya Bölgesi’nde alacağı bir kömür rezervinde yeni bir termik santral kurmayı planlıyor. 2 bin megavat gücündeki santral yatırımı için 5 yılık bir süre belirleyen şirket, yatırımın yaklaşık yüzde 30’unun özsermaye kalan kısmının ise kredi ile yapılacağını bildirdi. Konuk, enerji yatırımlarıyla ilgili, “Bunun dışında Göksu üzerindeki 50 megavat gücündeki hidroelektrik santral özelleştirmesi ile de ilgileniyoruz” diye konuştu.

100 milyon liraya üniversite kuracak

RECEP Konuk, Türkiye’nin tarım alanında Ar-Ge konusunda ciddi eksiği olduğunu vurgulayarak, Anadolu Birlik Holding olarak bu alandaki eksikliği kuracakları bir ihtisas üniversitesi ile tamamlamayı planladıklarını kaydetti. Şu anda Kuzey Dokata ve Kyoto Üniversitesi ile işbirliği içinde olduklarını söyleyen Konuk, yeni üniversite ile ilgili başvuruyu yaptıklarını aktardı. Konuk, “Orta Anadolu Teknik Üniversitesi adıyla, tamamıyla araştırmaya dönük, bilgi üreten birimlerden oluşacak. Öğrenci ve çalışan sayısı 3 bin olacak. Türk ve yabancı hocalar olacak ve araştırmayı akademisyenler yapacak. Şu anda üniversite için tahsis edilen 3 arazi var. İzin çıkarsa, 2 yıl içinde inşaat başlayacak. Toplam yatırım bedeli 100 milyon TL olacak” diye konuştu.

Dünya devi içecek firmaları şeker alıyor

ANADOLU Birlik Holding, 110 bin tonluk sıvı şeker üretim kapasitesini bu yıl 200 bin tona çıkarmayı
planlıyor.
Şu anda üretilen sıvı şekerin 70 bin tonunu Coca-Cola, 15 bin tonunu ise Pepsi alıyor. Önümüzdeki dönemlerde Cola Turka ile de yeni bir anlaşma planlanıyor. Pratiko markası ile üretilen dondurulmuş patatesin yaklaşık yarısı ise McDonalds’a satılıyor. Bu alandaki toplam üretim kapasitesi ise 35 bin ton.

Rakamlarla Konya Şeker

Konya Şeker’in 56 bin üyesi bulunuyor.
Sektörde 25 fabrikalı Türk Şeker’den sonra ikinci büyük üretici konumunda.
Konya Şeker, Konya ve Çumra’da faaliyet gösteren iki fabrikasıyla Türkiye’deki pancar şekeri üretiminin yaklaşık dörtte birini gerçekleştiriyor.
Türkiye’de kamu ve özel sektöre ait 33 şeker fabrikası var.
İstanbul Sanayi Odası’nın Türkiye’nin en büyük sanayi kuruluşları listesinde 891 bin 864 milyon liralık cirosuyla Türkiye’nin 36’ıncı büyük sanayi kuruluşu konumunda.

Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı