GeriEkonomi Cep'te ara bağlantıya Teftiş Kurulu incelemesi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Cep'te ara bağlantıya Teftiş Kurulu incelemesi

Başbakanlık Teftiş Kurulu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatı üzerine, Türk Telekom ile GSM operatörleri Turkcell ve Telsim arasında imzalanan ara bağlantı anlaşmalarıyla ilgili olarak inceleme başlattı.

Türk Telekom ile Turkcell ve Telsim arasındaki ara bağlantı anlaşmaları Nisan 1998'de imzalandı. Cep telefonundan sabit telefona ve sabit telefondan cep telefonuna yönelik aramalarda abonelere fatura edilen bedelin, Türk Telekom ile GSM operatörleri arasındaki bölüşüm esaslarını belirleyen ara bağlantı anlaşmaları, Türk Telekom aleyhine işleyen hükümler içerdiği gerekçesiyle sürekli tartışma konusu oldu.

Elektrik Mühendisleri Odası'nın (EMO) anlaşmalarda ‘‘kamu yararının bulunmadığı’’ gerekçesiyle açtığı davada Danıştay, görüşmeler sonunda abonelere fatura edilen bedelin Türk Telekom'la GSM operatörleri arasında eşit biçimde paylaşılmadığı gerekçesiyle anlaşmanın bölüşüm esaslarını 'asimetrik' buldu.

Tartışmaların daha da büyümesine neden olan bu kararın ardından Türk Telekom, Turkcell ve Telsim aleyhine pek çok dava açtı. Bu davalar hala sürerken Telekom, Turkcell ve Telsim'den ara bağlantı anlaşmasından doğan 1 milyar doların üzerinde alacağı bulunduğunu öne sürüyor.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, bügüne kadar tartışmalara konu olan ara bağlantı anlaşmalarının incelenmesi amacıyla Başbakanlık Teftiş Kurulu'nu görevlendirdi.

Başbakanlık Teftiş Kurulu'nun, incelemeleri sonunda anlaşmaların 'kamu yararına aykırı' olarak düzenlendiğini saptaması durumunda sorumlular hakkında soruşturma başlatacağı belirtildi.

ANLAŞMALAR YENİLENDİ

1998 yılında imzalanan söz konusu anlaşmalar bir süre önce yenilendi. Türk Telekom Genel Müdürü Mehmet Ekinalan, şubatta başlayan görüşmeler sonunda iyi bir anlaşma yaptıklarını, sorunun çözümünde uluslararası ölçütlerin göz önünde bulundurulduğunu belirtmişti.

GSM operatörleriyle imzalanan yeni anlaşmayla Türk Telekom'un daha önce 300 milyar lira olan ara bağlantı gelirinin 65 trilyon liraya çıkacağı hesaplanıyor.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle