GeriEkonomi ‘Cep’le konuşmada Avrupa birincisiyiz
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  6
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

‘Cep’le konuşmada Avrupa birincisiyiz

‘Cep’le konuşmada Avrupa birincisiyiz
refid:21274992 ilişkili resim dosyası

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Yıldırım, “Mobil telefon kullanımında Avrupa birincisi olduk. Türkiye, 299 dakika ortalama aylık mobil telefonla konuşma süresiyle Avrupa’da ilk sıraya yükseldi” dedi.

ULAŞTIRMA, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, Türkiye’nin mobil telefon kullanımında, abone başı 299 dakika ortalama aylık mobil telefonla konuşma süresiyle Avrupa’da ilk sıraya yükseldiğini bildirdi.

2015 hedefi geçildi

Bakan Yıldırım, bilişim sektöründe yılın ikinci çeyreğine ilişkin pazar verilerini değerlendirdi. Bilgi teknolojileri ve iletişim alanında uyguladıkları stratejiler neticesinde, 2015 yılında gerçekleşmesi öngörülen hedeflerin, 2012 yılında gerçekleştiğini ifade eden Bakan Yıldırım, Türkiye’yi bilişim alanında Afrika seviyesinden alıp Avrupa seviyesinin ilerisine taşıdıklarını söyledi. Türkiye’de bilişim alanındaki büyüme ve gelişmelerin 2012’de de hızla devam ettiğini belirten Yıldırım, 2012’nin ilk altı ayında özellikle geniş bant erişim hizmetleri başta olmak üzere, birçok alanda önemli artışlar gerçekleştiğini vurguladı.

Abone yüzde 80 arttı

Geniş bant erişim hizmetlerinin, artık bilgi toplumuna dönüşüm sürecindeki dünyada, gelişmişliği gösteren önemli göstergelerden biri olduğunun altını çizen Yıldırım, şunları kaydetti: “Türkiye’de bundan 10 yıl önce geniş bant erişim abone sayısı yalnızca 100 binin altındayken, bugün bu rakam 19 milyon kişiyi geçti. Bunun yaklaşık 11 milyonu mobil internet kullanan abonelerdir. Bu da toplamda Türkiye’de 50 milyon internet kullanıcısı olduğuna işaret ediyor. Mobil internet abone sayısı son bir yılda yüzde 80’in üzerinde arttı.”

Ses trafiği yükseldi

Türkiye’de yakın geçmişte sabit telefonların bile çok yaygın olmadığını, yıllarca çevirmeli telefonlarla iletişim ihtiyacın giderilmeye çalışıldığını anlatan Yıldırım, “Özellikle son 10 yılda mobil telefonlarda öylesine hızlı gelişmeler yaşandı ki, bugün, abone başına ortalama aylık mobil telefonla konuşma süresi 299 dakika ile Türkiye, Avrupa’da ilk sıraya yükseldi. 2004 yılından bu yana toplam ses trafiğinde yüzde 116, SMS hacminde yüzde 2.732, geniş bant internet kullanıcı sayısında yüzde 3.700 artış gerçekleşti” dedi.

39 milyon 3G abonesi

TÜRKİYE’de, mobil bilgisayardan veya cep telefonundan internet kullananların sayısında da çok hızlı bir artış olduğuna dikkati çeken Yıldırım, “Türkiye’de cep telefonu abone sayısı da yaklaşık 67 milyona ulaştı. Yaklaşık 39 milyon 3G abonesi bulunuyor. Cep telefonu kullananların içinde yüzde 58 olan bu oran, yüzde 30 olan Avrupa ortalamasının çok üzerinde” diye konuştu. Bakan Yıldırım, Türkiye;de mobil trafik hacminin sürekli artma eğiliminde olduğunu, 2012 yılı ikinci çeyrekte de toplam mobil trafik hacminin 43.5 milyar dakika seviyelerine çıktığını ve 2012 yılı sonunda toplam görüşme süresi ve kısa mesajla haberleşmede yüzde 20 civarında bir artış gerçekleşeceğinin öngörüldüğünü ifade etti.

Rekabet geliştiriyor

2003 yılı öncesinde Türkiye’nin iletişimde dünyanın çok gerisinde olduğunu ve tekel konumunda bulunan kurumlar nedeniyle rekabet ortamının oluşamadığını vurgulayan Bakan Yıldırım, Türk Telekom’un özelleştirmeden sonra kendini daha çok geliştirerek, ürün çeşitliliğine ve müşteriye kaliteli hizmet sunmaya odaklı politikalar oluşturduğunu söyledi. Hızlı internet pazarındaki şirketlerin pazar paylarının büyümeye başladığını da kaydeden Yıldırım, 2012 yılı ikinci çeyrek itibariyle TTNet’in pazar payının yüzde 76,3 seviyelerine kadar indiğini belirtti.

GSM’ciler 3 ayda 527 milyon liralık yeni yatırım yaptı
Türkiye’de 2012 yılının ilk çeyreğinde mobil işletmecilerin, diğer adıyla GSM operatörlerinin yaptığı yatırım tutarı 527 milyon lirayı buldu. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nun (BTK) internet sitesinde yayımlanan “Mobil İşletmecilerden Altyapı ve Şebeke Paylaşımı: Ülke Uygulamaları ve Türkiye İçin Öneriler” başlıklı rapora göre, 2012 yılının ilk çeyreğinde Turkcell’in yatırım miktarı 160 milyon lira, Avea’nın 135 milyon lira, Vodafone’un yatırımları ise 232 milyon lira düzeyinde gerçekleşti.

AA muhabirlerinin rapordan derlediği verilere göre, 2009 yılı, 3G yetkilendirmelerinin de etkisiyle mobil yatırımlar bakımından en fazla yatırım yapılan yıl oldu. 2009’da 4 milyar 589 milyon lira yatırım yapılırken, bu yatırımın 1 milyar 840 milyon dolarını Turkcell, 1 milyar 557 milyon lirasını Vodafone, 1 milyar 209 milyon lirasını da Avea yaptı. Mobil yatırımlar 2011 yılında ise 2 milyar 494 milyon lira düzeyinde gerçekleşti.

Yüzde 42’lik büyüme

Raporda yer verilen hücresel sistemlerle ilgili bir araştırmaya göre de küresel ölçekte mobil trafiğin yıllık birleşik büyüme oranının 2011 yılından 2016 yılına kadar yüzde 42 oranında artış göstereceğinin tahmin edildiği belirtildi. Gelişmiş pazarlarda ses ve veri trafiğinin 2016 yılına kadar 6 kat yükseleceği, 2011 yılındaki veri trafiğinin ise 7 kat yükseleceği öngörülen raporda, gelişen pazarlarda 2016 yılına kadar trafik hacminin 7 kat artmasının beklendiği belirtildi. Gelişmiş pazarlarda mobil penetrasyonun doyuma doğru yaklaşırken, gelişmekte olan pazarlarda mobil bağlantı sayısının sürekli artış göstermesi ve 2016 yılına kadar küresel mobil bağlantı yıllık büyüme (CAGR) oranının yüzde 7 artışla, 5 milyardan 7 milyara yükselmesinin beklendiği ifade edildi.

Fiyat modelleri

Raporda, mobil işletmecilerin sabit fiyat modeli kullandığı varsayımıyla, megabyte başına gelirin sert şekilde düşeceği, gelişmiş ve gelişen pazarlarda 2016’da gigabyte başına kazancın 4 dolardan daha az olacağı öngörüldü. Raporda, kademeli fiyatlandırmaya geçiş eğilimi ile ortalama fiyatların Kuzey Amerika’da daha yüksek olacağı tahmin edildi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle