GeriEkonomi Casper: Dev fabrika tamam, ihracat başlıyor
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  2
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Casper: Dev fabrika tamam, ihracat başlıyor

Casper: Dev fabrika tamam, ihracat başlıyor
refid:6214763 ilişkili resim dosyası

Masaüstü ve dizüstü bilgisayar üreticisi Casper, 40 milyon dolarlık yatırımla Avrupa ve Ortadoğu’nun en büyük tesisi olarak nitelendirilen yeni fabrikasını İstanbul Ümraniye’de açtı.

Yılda 1 milyon bilgisayar üretme kapasitesine sahip olan Casper’ın yeni binası dış görünüş olarak bilgisayarlarda bulunan sabit disk şeklinde tasarlandı. Üniversiteden mezun üç genç girişimci tarafından 1991’de, 40 metrekarelik alanda kurulan Casper, yeni yatırımıyla Türkiye dışında sekiz ülkede de var olmayı hedefliyor. Casper’ın resmi açılışı ise, cumartesi günü Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından yapılacak.

ÇEVRE ÜLKELERE AÇILACAĞIZ: Casper Yönetim Kurulu Başkanı Altan Aras Fakılı, 34 bin 500 metrekare alana kurdukları yeni montaj hatlarıyla yıllık üretim kapasitelerini 1 milyon adete çıkartacaklarını belirterek, geçen yıl 149 bin bilgisayar sattıklarını yeni tesisleriyle bu yılki satış hedeflerini yüzde 70 artırarak, 250 bine çıkardıklarını kaydetti. Çevre ülkelere de açılmak istediklerini aktaran Fakılı, ilk olarak komşu ülkelerde Casper markasıyla Türkiye’nin adını duyurmayı amaçladıklarını, Gürcistan’da açtıkları ilk mağazalarında iki hafta içinde ilk satışlarını yapacaklarını vurguladı. Ar-Ge’ye çok önem verdiklerini ve her yıl pazara 50 yeni ürün sunduklarını dile getiren Fakılı, 20’ye yakın bilgisayar modelini her geçen gün sayıları artan Casper Store’larda satışa sunduklarını belirtti.

PAZAR PAYI YÜZDE 10’A ÇIKACAK: Casper, 2013 yılında, yılda bir milyon bilgisayar satışı yapmayı ve Türkiye’den çıkan bilgisayar markası olmayı hedefliyor. Yeni üretim tesisiyle Casper 322 olan çalışan sayısını da yılsonuna kadar 400’e çıkartacak. Casper’ın yeni üretim tesisinde günlük bilgisayar üretim kapasitesi 5 bin adet olacak. Tesiste, 140 metrekarelik iki adet online ve iki adet offline üretim bandı bulunuyor. Casper Genel Koordinatörü Yalçın Yıldırım ise, Türkiye’de üç binin üzerinde nüfusu olan her yerde mağazalarının bulunduğu bilgisini vererek, Casper’ın Türkiye dışında da gelecekte büyük bir firma olacağına inandıklarını söyledi. Soruları da yanıtlayan Altan Aras Fakılı, Gürcistan ve Suriye dışında var olmak istedikleri 15 ülke bulunduğunu belirtti. Yeni tesisleriyle büyük verimlilik sağladıklarına işaret eden Fakılı, yeni tesisle Türkiye’de yüzde 7 olan pazar paylarını yüzde 10’a çıkartacaklarına dikkat çekti.

Bugüne kadar 600 bin bilgisayar sattı

ÜÇ üniversite öğrencisi tarafından 1991’de kurulan Casper, bu tarihten beri Türkiye’de toplam 600 bin bilgisayar üretip sattı. 2006 ylında 149 bin bilgisayar satışı yapan şirketin geçen yılki cirosu 134 milyon dolar oldu. Casper, 2007 yılı sonuna kadar 250 bin adet bilgisayar satışı gerçekleştirmeyi ve 210 milyon dolarlık ciro elde etmeyi hedefliyor.
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle