GeriEkonomi Bütçeye "vatandaş" ayarı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Bütçeye "vatandaş" ayarı

 Bütçeye "vatandaş" ayarı

Maliye Bakan Yardımcısı Cengiz Yavilioğlu, İtalya ile ortak yürütülen proje ile halkın etkin şekilde bütçe sürecine dahil edilmesini sağlayacak ve halka hitap eden bilgilerin yer alacağı Avrupa standartlarında bir "vatandaş bütçesi" anlayışını getireceklerini bildirdi.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamaya göre, Türkiye-İtalya ortaklığıyla gerçekleştirilen "Genel Yönetim Mali İstatistiklerinin Sunumuna ve Kullanımına İlişkin Kapasitenin Geliştirilmesi" konulu Avrupa Birliği (AB) eşleştirme projesinin açılış toplantısı, Sayıştay’ın Gölbaşı tesislerinde gerçekleştirildi. Toplantıya

Yavilioğlu'nun yanı sıra, Maliye Bakanlığı Müsteşarı Seyit Ahmet Baş, İtalya'nın Ankara Büyükelçisi Luigi Mattiolo, İtalya Ekonomi ve Maliye Bakanlığı Devlet Hesapları Başkanı Daniele Franco, Muhasebat Genel Müdürü Ertan Erüz ve diğer ilgili bürokratlar katıldı.

Yavilioğlu, buradaki konuşmasında 1 milyon 58 bin avroluk bütçesi bulunan projenin finansmanının tamamına yakınının AB tarafından sağlandığını aktardı. 2000’li yılların başından bu yana kamu mali yönetim sisteminin çağdaş bir anlayışla yeniden yapılandırıldığını belirten Yavilioğlu, şeffaflık ve hesap verilebilirliğin önemini vurguladı.

AB ülkeleriyle ortaklaşa yürütülen eşleştirme projeleriyle karşılıklı işbirliği ve kültürel etkileşimin yanı sıra, AB kazanımlarının faydalanıcı ülkelere aktarılabildiğini ifade eden Yavilioğlu, gerçekleştirilecek projeyle halkın etkin bir şekilde bütçe sürecine dahil edilmesini sağlayacak ve halka hitap eden bilgilerin yer alacağı Avrupa standartlarında bir "vatandaş bütçesi" anlayışının getirileceğini kaydetti. Yavilioğlu, gerçekleştirilecek projeyle devletin mali durumunun daha detaylı analiz edileceğini ve daha şeffaf bir mali yapıya kavuşulacağını da belirtti.

"PROJE İKİ ÜLKEYE ÖNEMLİ KATKILAR SUNACAK"

İtalya'nın Ankara Büyükelçisi Mattiolo da şeffaflığın doğrudan doğruya devletlerin hesap verebilirliğinin iyileştirilmesiyle ilişkili olduğunun altını çizdi. Türkiye’nin mali sisteminin iyileştirilmesinin ve AB standartlarına uygun hale getirilmesinin AB’ye entegrasyon noktasında çok önemli olduğuna değinen Mattiolo, projenin iki ülkeye de önemli katkılar sunacağını ifade etti.

Maliye Bakanlığı Muhasebat Genel Müdürü Ertan Erüz ise şeffaflık alanında son 10 yılda gerçekleştirilen faaliyetleri özetledi. Uluslararası platformda mali istatistik ve raporlama alanlarında oldukça


Yorumları Göster
Yorumları Gizle