GeriEkonomi Borsa siyasete yenildi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Borsa siyasete yenildi

İç ve dış siyasetteki olumsuz gelişmeler borsaya satış getirirken İMKB Ulusal-100 Endeksi yüzde 5.06 oranında değer yitirerek günü 11 bin 129 puandan kapattı.

Ekim ayında başlayan hızlı çıkışını 12 bin puanın üzerine taşıyan borsa, IMF'nin vereceği 10 milyar dolarlık ek kredi ile iyimserliğini pekiştirdi.

Para girişinin arttığı ve işlem hacminin 1 katrilyon lirayı aştığı günleri de yaşayan borsa sonunda siyasete yenildi.

Soluksuz çıkışını sindirmeye çalışan borsa, zaman zaman kar satışları ile karşılaştı. Uzmanlar tarafından oldukça sağlıklı bulunan bu gelişme ile piyasanın dengelendiği belirtildi.

Ama son günlerde Kıbrıs nedeniyle AB ile Türkiye arasında yaşanan sorunlara ek olarak Afganistan harekatının Irak'a sıçrama olasılığının artması borsanın moralini bozdu.

Bu tedirginlikle salı günü başlayan satışlar 11 bin 500 desteğinin çalışması ile endeksin çok fazla düşmesini engelledi. Bugün ise piyasanın moralini bozan gelişmelere ilişkin herhangi bir olumlu haberin gelmemesi satışların genele yayılmasına neden oldu.

10 BİN 927 PUAN GÖRÜLDÜ

11 bin 500 ve 11 bin 250'deki dirençlerini aşağı yönde kıran borsa, ikinci seansta yoğun satışlarla 11 bin puanın altına geldi. Minimum 10 bin 927 puanı test eden borsada gergin bir gün yaşandı.

Uzmanlar, iyimserliğin kırıldığını ama endeksin 11 bin puanın üzerinde kalmaya çalışacağını belirtiyorlar.

Yatırımcıların panik yapmamasını tavsiye eden uzmanlar, fiyatı ucuzlayan hisselerde seçici alımların yapılmasını öneriyorlar.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle