GeriEkonomi Borsa hem hacimle hem endeksle rekorda
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Borsa hem hacimle hem endeksle rekorda

İSTANBUL Menkul Kıymetler Borsası (İMKB), geçen pazartesi başlayan nakit girişi sayesinde haftayı, 2002 başından bu yana gördüğü en yüksek seviyeye ile kapattı. Dün 14.210 puandan kapanan İMKB'de, bu yılın Türk Lirası (TL) bazındaki işlem hacmi rekoru da kırıldı ve hacim 1.9 katrilyon liraya ulaştı. Borsada 2002 yılı ocak ayından bu yana görülen en yüksek kapanış olan dünkü kapanışta yabancı yatırımcıların alımlarının etkisinin sürdüğü ifade edildi.

Dün sabaha alımlı başlayan İMKB, ilk seansın sonlarına doğru 14.200 puanı aştı ve İMKB-100 Endeksi günün kalan kısmını 14.200-14.400 puanlar arasında dalgalanarak tamamladı.

Borsanın uzun süredir ulaşamadığı bir seviyeye nakit giriş ile ulaştığı dünkü piyasa koşullarında Merkez Bankası dolar satış kuru yaklaşık 11 bin lira gerileyip 1 milyon 395 bin liraya indi. Merkez Bankası dolar satış kuru, pazartesi günü Yargıtay'ın DEHAP kararı sonrası yabancı alımları nedeniyle yükselmeye başlamış ve hafta ortasında son bir ayın en yüksek seiyesine ulaşarak 1 milyon 406 bin liraya ulaşmıştı.

Piyasalardaki hafif gerginlik sonucunda geçen haftayı 35'in üzedrinde geçiren gösterge bono ve tahvil oranı dün 0.89 gerileyip 34.97'ye indi. Böylece, Merkez Bankası'nın son faiz indiriminden sonra gösterge faizin 35 puanın üzerinde kaldığı toplam süre beş günle sınırlı kaldı.

Piyasalarda, Yargıtay kararı sonrasında normalin dışına çıkmayan kár realizasyonları ve haftanın son günündeki moralli seyir, etkisi ayrı ayrı hissedilen iki temel nedene dayandı.

Haftanın son günündeki yükselişte, enflasyonun beklentilerin altında çıkacağı ve böylece 2003 hedefi olan yüzde 20'lik TÜFE tutarlığının görüleceğinin etkisi vardı.

Hafta içinde ağırlıklı olan ve cuma günü kendisini belli eden iyimserlikteki önemli diğer etki, Yüksek Seçim Kurulu (YSK) tarafından alınacak kararın sürdürülen programı sarmayacak bir karar olacağı ve kısa sürede alınacağı beklentileriydi.

HAZİNE İHALESİ

Hazine Müsteşarlığı, önümüzdeki hafta Türk Lirası cinsinden 182 gün vadeli bono ve 385 gün vadeli tahvil ihalesi gerçekleştirecek. Hazine Müsteşarlığı'ndan yapılan yazılı açıklamaya göre, 7 2003 Salı günü gerçekleştirilecek 182 gün vadeli Türk Lirası cinsindeniskontolu Hazine Bonosu ihalesinde itfa tarihi 7 Nisan 2004 olarak belirlendi. Aynı gün yapılacak 385 gün vadeli yine Türk Lirası cinsinden tahvil ihalesinde itfa tarihi ise 27 Ekim 2004 olacak. Açıklamada, piyasa yapıcılığı çerçevesinde söz konusu ihaleler için değişim işlemine konu geri alınacak devlet iç borçlanma senetlerine ilişkin fiyat listesi de yer aldı.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle