GeriEkonomi Borsa
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Borsa

Yükseliş için işlem hacmi yetersiz

Ne oldu?

İMKB Ulusal-100 endeksi sabah açılışla birlikte yükselişe geçti. Birinci seans alımların etkisi ile 17 bin 572 puandan kapanırken hisse senetleri yüzde 1.31 oranında yükseldi. İşlem miktarı 233 trilyon lira oldu. Yapı Kredi Bankası, Tüpraş, İş Bankası-C, Garanti Bankası ve Akbank yoğun işlem gören hisseler arasında yer aldılar. İkinci seansta da alım eğilimi vardı. Gün sonunda İMKB Ulusal-100 endeksi düne göre 629 puanlık artışla 17 bin 973 puandan kapandı. Diğer endekslerin kapanışları sırasıyla; Mali endeks 24 bin 155 puan, sınai endeksi 13 bin 026 puan, hizmetler endeksi 16 bin 383 puan oldu. 246 trilyon liralık işlem hacmi yaşandı.

Neden oldu?

Birkaç gündür yaşanan düşüşe tepki geldi. İşlem hacminin zayıflığı ise yeni para girişinin yaşanmamasına bağlanıyor.

Ne olacak?

Borsadaki gelişmeler yatırımcıların daha temkinli davranmasını gerektiriyor. Çünkü yeterli para girişi olmazsa endeks tekrar 16 binli seviyelerine gerileyebilir. Ayrıca 18 bin 500 seviyesine ve yeni gerçekleşecek halka arzlara da dikkat edilmeli.

Uzman Gözüyle

Murat Zaman - Riva Menkul Değerler Sermaye Piyasaları Uzmanı

Borsa geçen hafta çok hesapta olmayan bir düşüş eğilimi içine girdi. Yaklaşık 19 bin 500 seviyelerinden 17 binli seviyelere kadar geriledi. Beklentisizlik bu düşüşe sebep olarak gösterildi. Bugün borsanın önünde iki ihtimal vardı. Ya 17 bin seviyesinde tepki verecek ve yükselecekti ya da 16 bin 500 seviyesine kadar gerileyecekti. Bugün tepki geldi ve çıkış başladı. Ama çıkışı işlem hacmi desteklemiyor. Yarın endeksin 18.000 - 18.200 seviyelerini görmesini bekliyoruz. Ama açılıştan sonra satışta gelebilir. Çünkü endekste fazla bir istikrar yok. Önümüzdeki günlerde büyük halka arzlar yaşanacak. Bu nedenle piyasadan para çıkışı olacaktır. Yatırımcıların çok dikkatli olması gerekiyor. 18 bin 500 seviyesi 1 katrilyonluk işlem hacmi ile aşılırsa yeni para girişi var demektir. Bu nokta geçilemezse endeks tekrar düşecektir. Borsaya ilişkin orta ve uzun vadede iyimseriz buna karşın kısa vadede temkinliyiz.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle