GeriEkonomi Borçelik'ten 180 milyon dolarlık yatırım
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Borçelik'ten 180 milyon dolarlık yatırım

Borçelik, 180 milyon dolarlık yatırımla üçüncü galvaniz hattını kuracak.

Borçelik'ten yapılan açıklamada, toplam haddeleme kapasitesini yüzde 60'lık bir artışla 1 milyon tondan 1,6 milyon tona çıkartma kararı alan şirketin, 180 milyon dolara mal olacak yatırımla Türkiye'nin en modern ve en yüksek üretim kapasitesine sahip galvanizli çelik sac üreticisi olacağı vurgulandı.
Borusan, Arcelor ve Erdemir üyelerinden oluşan Borçelik Yönetim Kurulunun ortak kararıyla gerçekleştirilecek üçüncü galvaniz hattı ile üretilecek ürünlerin özellikle hızla büyüyen otomotiv sektörünün önemli bir ihtiyacını gidereceği kaydedildi.

Borusan Holding Üst Yöneticisi Agah Uğur, söz konusu yatırımın Borusan ve Arcelor'un Türkiye'de hem yassı çelik üretiminde hem de servis merkezlerinin yaygınlaştırılmasında birlikte büyüme kararlılığının bir ifadesi olduğunu belirtti.
Borçelik Yönetim Kurulu Murahhas Üyesi Mehmet Betil ise, hızla büyüyen otomotiv sektöründe önümüzdeki dönemde 850 bin tonluk galvanizli sac ihtiyacı olacağını tahmin ettiklerini, bu yeni tesisle otomotiv sektörünün yanı sıra diğer sektörlere de daha rahat hizmet verme imkanı bulacaklarını kaydetti.

Betil, 2008 yılının ikinci yarısında devreye almayı planladıkları yeni yatırımla Borçelik'in toplam 900 bin ton galvanizli sac ve 700 bin ton soğuk sac üretebilir hale geleceğine işaret etti.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle