GeriEkonomi Bomonti Bira ihalesinde iptal göründü
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Bomonti Bira ihalesinde iptal göründü

Bomonti Bira ihalesinde iptal göründü
refid:4981271 ilişkili resim dosyası

İstanbul'daki tarihi Bomonti Bira Fabrikası’nın işletme hakkının tahsisine ilişkin ihale iptal ediliyor. NTVMSNBC’nin haberine göre, kararın bir hafta içinde açıklanması bekleniyor. Kültür ve Turizm Bakanlığı, İstanbul’daki tarihi Bomonti Bira Fabrikası’nın işletme hakkının 49 yıllığına tahsisine ilişkin ihaleyi ortaya çıkan fiyat az olduğu gerekçesiyle iptal ediyor.

İhale sonucunda tahsisi 12 milyon 750 bin YTL’ye Global Yatırım Holding, Çelebi Holding’le birlikte almıştı.

OTEL YAPILACAKTI:

İstanbul’daki tarihi Bomonti Bira Fabrikası’nın işletme hakkının 49 yıllığına tahsisine ilişkin ihale geçtiğimiz günlerde yapılmıştı. İhaleyi, Global Yatırım Holding, Çelebi Grubu ile birlikte kazanmıştı. Bira fabrikasının bulunduğu alana 300 milyon YTL’lik yatırım yapacağını duyuran grup, bin yatak kapasiteli İstanbul’un en büyük otelini inşa edeceğini bildirmişti. Ancak Kültür ve Turizm Bakanlığı’nda yapılan değerlendirmede, ihalede ortaya çıkan fiyatın yeterli olmadığı sonucuna varıldı. İhalenin iptal edilmesi yönündeki kararın bir hafta içinde açıklanacağı öğrenildi. Global Yatırım Holding, daha önce de İsrail’li Ofer Grubu’yla birlikte tartışmalı Galataport ihalesini almış ancak bu ihale de iptal edilmişti.

İLK BİRA ÜRETİM TESİSİ:

İstanbul’un en eski semtlerinden birine adını veren Bomonti Bira Fabrikası, Türkiye’deki ilk bira üretim tesisi olarak biliniyor. 1890 yılında İstanbul Feriköy’de bir bira fabrikası kuran İsviçreli Bomonti Kardeşler, 1902 yılında işletmelerini bir dönem İstanbul Tekel Bira Fabrikası denilen şimdiki yerine taşıdılar. 1912’de Bomonti Nektar Şirketleri birleşerek Bomonti-Nektar Birleşik Bira Fabrikaları şirketini kurdu. Fabrika 1938’de Tekel’in yönetimine girdi. Tekel tarafından bira fabrikası olarak kullanılan bina, 1991’de boşaltıldı ve o tarihten bu yana kullanılmıyor.

Global: Üzülerek izliyoruz

GLOBAL Yatırım Holding, Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından açılan Bomonti Bira Fabrikası ihalesinin iptal edileceğine ilişkin kendilerine herhangi bir tebligatın yapılmadığını bildirdi. Global Yatırım Holding’den yapılan açıklamada, "Kamuoyunda Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından açılan ihalenin iptal edileceğine dair haberleri biz de üzülerek izlemekteyiz. Tarafımıza konuyla ilgili herhangi bir tebligat henüz yapılmadı. Böyle bir iptalin olmayacağına dair ümidimiz de bu nedenle devam ediyor" denildi. Bomonti Bira Fabrikasının sadece Global Yatırım Holding için değil, İstanbul için de bir kentsel dönüşüm projesi olma özelliği taşıdığı ifade edilen açıklamada, şunlar kaydedildi: "Kaldı ki bu dönüşümü sağlayacak proje için açılan ihale, Bakanlığımızca son derece şeffaf bir süreçten geçerek bu aşamaya getirildi. Global, 17 Ağustos 2006 tarihinde yapılan ve 3.75 milyon YTL ile başlayan ihalede 5 firma ile yarışarak en yüksek alt yapıya katkı bedelini teklif etti. "

Yorumları Göster
Yorumları Gizle