GeriEkonomi Boeing merkezinde THY bayramı var
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Boeing merkezinde THY bayramı var

Türk Hava Yolları'nın 49 uçak için Boeing 737-800 modelini seçmesi, şirketin Seattle'daki merkezini sevince boğdu. Boeing Uluslararası Satışlar Başkan Yardımcısı Seddik Belyamani, ‘‘Bundan daha mutlu olamazdık’’ dedi.

Rakibi Airbus'ı alt ederek THY savaşından galip çıkan Boeing, mutluluktan uçuyor. THY'nin satın alacağı orta kapasiteli 49 uçak için 737-800 modelini seçtiği Boeing'in Uluslararası Satışlar Başkan Yardımcısı Seddik Belyamani, ihaleyi kazandıktan sonra yaptığı açıklamada, ‘‘THY'nin kararı şirketimize ve ürünümüze duydukları güveni yansıtıyor. Bundan daha mutlu olamazdık’’ dedi. Dev Amerikan şirketinin Seattle'daki merkezinden yapılan yazılı açıklamada, Türkiye'ye övgüler yağdırıldı. Türkiye'nin Doğu ile Batı arasında köprü olmasından kaynaklanan zengin geleneğiyle yüzyıllar boyunca Avrupa ve Asya arasında seyahat eden tüccar, maceracı, sanatçı, bilimadamı ve feylesoflara evsahipliği yaptığı anlatılan açıklamada, THY'nin Boeing 737-800 modelini seçerek ülkenin kıtaları biraraya getirmedeki rolünü artırdığı vurgulandı.

YOK SATIYOR

THY'nin seçtiği 737-800 modelinin mevcut 737'lerin motorlarından yüzde 10 daha yüksek itiş gücüne sahip olan ABD-Fransız ortak yapımı yeni CFM56-7 motorlarıyla güçlendirileceğini belirten Belyamani, üretim duyurusunun yapıldığı tarihten bu yana Boeing'in 737 ailesinin yeni kuşak üyelerinin yok sattığını da vurguladı.

Belyamani, THY'nin seçtiği yeni kuşak 737'lerin eskilerine oranla daha geniş kanat, daha yüksek seyir hızı ve daha uzun menzil özelliklerine sahip olduğunu, ayrıca yeni motorlarda gürültü, yakıt yakış ve itiş gücü niteliklerinde iyileştirmelere gidildiğini kaydetti.

Boeing 737-800 ilk kez 5 Eylül 1994 tarihinde Farnborough Air Show'da sergilendi. Boeing'in orta menzilli uçak piyasasındaki ağır topu olan 737-800'lerin ilk teslimatı 1998 başında Alman havayolu Hapag-Lloyd'a gerçekleştirilecek.

RP de THY'nin seçimini beğendi

Refah Partisi Genel Başkan Yardımcısı Abdullah Gül, Boeing tercihini ‘‘Doğru karar’’ olarak niteledi. Gül bu konudaki ilk çalışmaları Refahyol döneminde kendilerinin başlattığını ve off-set anlaşmasını sonuçlanma aşamasına getirdiklerini belirterek, ‘‘Bizim bu çalışmalarımızın, bugünkü anlaşmaya çok müspet etkisi olmuştur. O günkü çalışmalarımızdan faydalanıldığını görmek memnuniyet vericidir’’ dedi.

Perde arkasındaki Türk: Tibet Giray

Boeing'in sevincini 'Bundan daha mutlu olamazdık' sözleriyle anlatan Belyamani, THY'ye uçak satmayı başaran Boeing ekibinin önde gelen isimlerinden Aldo Basili ve Tibet Giray'ı da kutladı. Bölge Satış Müdürü Aldo Basili stresli ihale sürecinin ardında mutlu haberi aldıktan sonra dün gönül rahatlığı içinde şirketin merkezi Seattle'a döndü. Boeing'in THY'ye sunduğu 737 dosyasını hazırlayan Türk mühendisi Tibet Giray ise ihaleyi kazandıktan sonra İstanbul'da kalarak daha da yoğun bir çalışma temposuna girdi. Boeing'in THY zaferine imza atan Türk mühendis Tibet Giray Boeing'in 24 Türk çalışanından biri. 16 yıl önce mühendis olarak girdiği Boeing'de Uçak Sözleşmeleri Bölge Müdürü görevine getirilerek şirketin üst düzey yöneticilerden biri olmayı başaran Tibet Giray, THY ile yapılacak anlaşmaya Boeing adına imza atacak. Böylece anlaşma masasının her iki tarafında da Türkler yeralacak.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle