Bizi unutan, suç artışından yakınmasın

Ozan ERMİŞ / İZMİR
08.03.2005 - 01:48 | Son Güncelleme:

TÜRKİYE İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanvekili ve İstanbul Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Orakçıoğlu, 2005 yılının tekstil ve hazır giyim sektörü için ‘hassas yıl’ ilan edilmesi gerektiğini söyledi. Tekstil ve hazır giyim ihracatçı birliklerinin başkanları, Ege İhracatçı Birlikleri’nde Hazır Giyim Zirvesi yaptı. Orakçıoğlu, kotaların kalkması sonrası 2005 yılının, Çin’in haksız rekabetine karşı maliyetlerin ön plana çıktığı bir yıl haline geldiğine dikkati çekti. Sektörün şu anki durumunun ancak Mayıs ve Haziran ayında oluşacak rakamlarla ortaya çıkabileceğine dikkati çeken Orakçıoğlu, şunları söyledi:

‘2005 yılı sektör için hassas yıl olarak ilan edilmelidir. Rekabet gücümüzü kaybediyoruz. Ürün maliyetlerinde vergi ve işçiliğin oranı yüzde 30, diğer sektörlerde yüzde 15 civarındadır. Bu maliyetler rekabet gücümüzü olumsuz etkiliyor. ’

TL, ‘kendi çocuğunu yiyen canavar’ oldu

İSTANBUL Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Orakçıoğlu, Türkiye’nin kendi üreticisinin rekabet avantajını kısıtlayan bir ekonomik model uyguladığını öne sürerek dövizin düşük tutulması nedeniyle aşırı değerli TL’nin ‘kendi çocuklarını yiyen bir canavara dönüştüğünü’ savundu.
Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı