GeriEkonomi "Beyaz altın"da destek beklentisi 1 lira
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

"Beyaz altın"da destek beklentisi 1 lira

"Beyaz altın"da destek beklentisi 1 lira

Çukurova'daki pamuk üreticileri, gelecek yıl uygulaması planlanan Tarım Havzaları Üretim ve Destekleme Modeli öncesi en az 1 lira destek primi bekliyor.

Türkiye'nin önde gelen tarım alanlarından Çukurova'da pamuk ekimi başladı. Öncelikle sahile yakın bölgelerde gerçekleşen ekimde üreticiler, bir yandan bu yılki destek miktarını beklerken bir yandan da prim ödemelerinin erkenden yapılması talebinde bulundu.

Adana Ticaret Borsası Başkanı Şahin Bilgiç,  yaptığı açıklamada, borsanın 1913 yılında "Pamuk pazarı" olarak kurulduğu, bölge ve ülke için son derece önemli olan bu ürünün borsanın ambleminde de yer aldığını belirtti.

Son yıllarda bu stratejik ürünün yetiştirilmesinin önemini kaybettiğini ifade eden Bilgiç, "2015 yılını pamukta istediğimiz gibi geçirmedik. Fiyatları istediğimiz ölçülerde olmadı. 2011-2012'ye kadar fiyatlar iyiydi sonra sürekli aşağıya eğilim gösterdi. O yıllarda hem dünya fiyatlarının yüksek oluşu hem de üreticinin istediğini elde etmesinden dolayı 2013'te ekim alanlarında biraz daha artış yaşandı fakat 2013'te 2011-2012'deki fiyatla üretici buluşamadı ve para kazanmamaya başladı." dedi.

Bilgiç, üreticinin gelir sağladığı ürünü yetiştireceğini, kazanamadığı üründen vazgeçeceğini vurgulayarak, pamuktan vazgeçilmemesi gerektiğinin altını çizdi.

TARIM HAVZALARI ÜRETİM VE DESTEKLEME MODELİ
Türkiye'de 2017 yılından itibaren tarımsal destekte Tarım Havzaları Üretim ve Destekleme Modeli'ne geçilmesinin planlandığını ifade eden Bilgiç, modele göre halihazırda 42 havzada en iyi verim sağlayan ürün neyse o havzada o ürünün desteklenmesinin öngörüldüğünü anlattı.

Bilgiç, mısırın Türkiye'nin her yerinde yetişmeye başladığını anlatarak, "Buğday ekilen alanda 600-700 kilo buğday alıyorsa damlama sulamayla 1,5 ton mısır alıyor. İnsanlar buğdayın yerine mısıra yöneliyor. Kullanılacak modelde verimi yüksek olan ürün o havzaya özel desteklenecek. Bu modelde bizim pamuk ve soya yağlı tohumlar öne çıkacak. Bu topraklar ona müsait topraklar. Bu modelle pamuğun değeri de artacak." diye konuştu.

Bilgiç, Türkiye'de 1 milyon 400 bin ton balya pamuk kullanıldığını, bunun yüzde 65'inin ithal, yüzde 35'inin ülke kaynaklarından sağlandığını belirtti.
Havza modeliyle dışarıdan alınan pamuğun ilk yıllarda yüzde 50'ye düşürülebileceğini ifade eden Bilgiç, "Ondan sonra da bu havza modelinde bunu belki yüzde 60-70 kendi kaynaklarımızdan kullanır hale getiririz. Çünkü üretici para kazandığı ürüne yönelir." değerlendirmesinde bulundu.

MODELDEN ÖNCE PRİM BEKLENTİSİ
Bilgiç, gelecek yıl geçilmesi planlanan model öncesi pamuğun ekiminin başladığı bu günlerde üretici için öne çıkan en önemli unsurun destekleme primi olduğunu belirtti.

Pamuğa geçen yıl 65 kuruş prim verildiğini, bu yıl üreticinin aklından geçen miktarın 1 lira olduğunu ifade eden Bilgiç, şöyle devam etti:
"Havza modelinden önce bu dönemde primi 1 liraya çıkardığımız zaman ekim alanlarımız artacak hem de üreticimiz dünya fiyatlarının altında ezilmeden en azından sürdürülebilir tarımına devam edecektir. Bu sene 1 lira gibi bir primle ekim alanı arttırılabilir. Yoksa şu anda geçen yılı yakalama şansımız bile neredeyse görünmüyor. Havza modeline geçmeden önceki son yılda bu dönem pamuğun priminin ciddi manada artırılmasını ve primin de Sayın Bakanımızın bugünlerde açıklamasını arzu ediyoruz çünkü bu prim pamuk ekildikten sonra açıklandığı zaman ekim alanlarında belki yüzde 5-10 daha kaybımız olacaktır ama bugünlerde açıklanırsa ben ekim alanlarında çok ciddi bir düşme olmayacağını hatta geçen yıla göre biraz daha artış olacağını düşünüyorum."

PRİMİN ERKENE ÇEKİLMESİ TALEBİ
Adana'nın Karataş ilçesine bağlı Yemişli köyünde 30 yıldır pamuk üretimi yapan Mehmet Türkbey Menzi de pamuk üreticisinin en büyük sıkıntılarından birinin satacağı fiyatı bilmemesi olduğunu belirtti.

Destekleme primine değinen Menzi, "Pamuk için yapılan ekim hazırlığından itibaren tam 16-18 ay sonra o yılki destek primini alabiliyor. Bu da 10 liraya mal edeceği malzemeyi tohumu faizle 16-18 liraya mal etmesine neden oluyor." ifadelerini kullandı.

"Sermayem az, yetmiyor. Tek şansım devletten gelecek destek" diyen Menzi, primin erkene çekilmesini beklediklerini söyledi.
Adana'da 270 dönüm alanda pamuk üretimi yapan Selçuk İkiz ise maliyet nedeniyle her geçen yıl pamuk ekiminin azaldığını belirterek, "Adana'da en fazla bu bölgede yetişir pamuk ki önceki yıllarda büyüklerimizden duyduğumuza göre şu anda o günlerin 10'da birini bile üretmiyoruz. Umarım bu yıl destek istediğimiz gibi gelir ve üretimi teşvik eder." diye konuştu.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle