GeriEkonomi Beyannamelere 'elektronik ortam' zorunluluğu
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Beyannamelere 'elektronik ortam' zorunluluğu

Gerçek usulde vergilendirilen gelir vergi mükelleflerine, gelir, muhtasar ve katma değer vergisi beyannamelerini 'elektronik ortamda' gönderme zorunluluğu getirildi.

Konuya ilişkin Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği, Resmi Gazetenin bugünkü sayısında yayımlandı.
Tebliğde, ticari, zirai ve mesleki faaliyetlerinden dolayı gerçek usulde vergilendirilen Gelir Vergisi mükelleflerinin, hiçbir hadle sınırlı olmaksızın Yıllık Gelir Vergisi Beyannamesini ve Geçici Vergi Beyannamelerini elektronik ortamda gönderecekleri bildirildi.

Tebliğe göre, söz konusu mükellefler ile Kurumlar Vergisi mükelleflerinin, Muhtasar ve Katma Değer Vergisi Beyannamelerini de elektronik ortamda göndermeleri gerekecek.

Bu nedenle ticari, zirai ve mesleki faaliyetlerinden dolayı gerçek usulde vergilendirilen Gelir Vergisi mükellefleri ile Kurumlar Vergisi mükellefleri;
-Ekim-Kasım-Aralık 2007 Dönemine ilişkin olup, 23 Ocak 2008 tarihine kadar verilecek Muhtasar Beyannamesini,

-Ekim 2007 Dönemine ilişkin olup, 23 Kasım 2007 tarihine kadar verilecek Muhtasar Beyannamesini,

-Ekim 2007 Dönemine ilişkin olup, 24 Kasım 2007 tarihine kadar verilecek Katma Değer Vergisi Beyannamesi ile Mevzuat uyarınca 3'er aylık dönemler halinde beyanname vermelerine izin verilenler için Ekim-Kasım-Aralık 2007 Dönemine ilişkin olup, 24 Ocak 2008 tarihine kadar verilecek olan Katma Değer Vergisi Beyannamesini, elektronik ortamda gönderecek.

Bağlı vergi dairesi müdürlüklerinin (mal müdürlüklerinin) otomasyona geçme çalışmalarının devam ettiği kaydedilen tebliğde, bağlı vergi dairesi müdürlüklerinin mükelleflerine getirilen elektronik ortamda beyanname gönderme zorunluluğunun, söz konusu vergi dairelerinin otomasyona geçtiğinin duyurulmasını izleyen 30. günden itibaren başlayacağı belirtildi.


 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle