GeriEkonomi Benzine yapılan zamlar, lüks araçları LPG'li yaptı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  11
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Benzine yapılan zamlar, lüks araçları LPG'li yaptı

Benzine yapılan zamlar, lüks araçları LPG'li yaptı
refid:20263093 ilişkili resim dosyası

Dünyanın ikinci en pahalı benzininin kullanıldığı Türkiye’de sadece mart ayında üç kez zam yapılan benzinin litre fiyatı 5 TL’ye yaklaştı. Akaryakıta yapılan zamlar, lüks araç sahiplerini de LPG’ye yöneltti.

Antalya’da araçlara LPG dönüşüm sistemleri yapan bir firma, Hummer’dan Mercedes’e, BMW’den Porsche’ye kadar birçok araca LPG sistemi taktı. Binlerce dolar ve euro’luk araçların çok benzin yaktığını belirten Uludağ Otogaz sahibi Özkan Sümer, benzin ve mazotun sürekli zamlanıyor olmasının lüks araç sahiplerini de bıktırdığını söyledi.

Benzin zamları ile birlikte LPG sistemlerine talebin arttığını ifade eden Özkan Sümer, 140 bin dolarlık Hummer cip, 80 bin euro’luk Porsche, 120 bin liralık Mercedes, yine binlerce dolarlık BMW, Opel, Jaguar gibi lüks araçlara LPG sistemi taktıklarını kaydetti.

Lüks araç sahiplerinin LPG sistemini tercihindeki en önemli nedenin benzin zammı olduğunu belirten Sümer, yine dizel ve benzinli araçların yüksek vergisinin de LPG tercih sebebi olduğunu söyledi. Son benzin zamları ile talep artışı yaşadıklarını da dile getiren Sümer, 4.77 lira benzin, 3.80 olan mazot fiyatlarına karşın otogazın ise 2.72 lira ile yüzde 50’ye yakın daha tasarruflu olduğunu ifade etti.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle