Belirsizlik var ama IMF’nin parasına ihtiyacımız yok

Hürriyet Haber
28.10.2008 - 00:00 | Son Güncelleme:

Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz, önümüzdeki döneme ilişkin birtakım belirsizlikler olsa da Türkiye’nin Uluslararası Para Fonu’nun (IMF) yardımına ihtiyacı bulunmadığını savundu.

Hükümetin takdiri

Türk Lirası tanıtım toplantısı için KKTC’de bulunan Merkez Bankası Başkanı Yılmaz, IMF ile görüşmelere ilişkin sorusu üzerine, şunları söyledi: "Şu anda ciddi bir dolar likiditesi sorunu yaşıyoruz. Bu sorunun aşılabilmesi için birtakım tedbirlerin alınması mutlaka gerekli. Bu aşamada, Türkiye Cumhuriyeti olarak IMF’nin parasına ihtiyacımız yok ancak, önümüzdeki dönemde neyle karşılaşacağımız konusunda belirsizlikler var, o nedenle herhangi bir şekilde uluslararası piyasalara güven verebilmek açısından birtakım düzenlemelerin yapılmasında biz fayda görüyoruz ama sonuç itibariyle bu, siyasi bir karardır. Hükümetin takdirindedir."

İner de çıkar da

Döviz kuruna ilişkin ise "inebilir de çıkabilir de" diyen Yılmaz, bunu yaşanmakta olan mali krizin alacağı şeklin belirleyeceğini belirtti. Dövizle geliri olmayanlara, dövizle işlem yapmamaları uyarısında bulunan Yılmaz, şöyle konuştu: "Hiçbir Merkez Bankası Başkanı, Merkez Bankası, doların seviyesiyle ilgili olarak fikir beyan etmez. Zaten adı üstünde dalgalı kur rejimi. Bunu biz belirlemiyoruz, piyasa belirliyor. Dolayısıyla yaşanmakta olan mali çalkantının derinleşmesi, boyutu, alacağı yön, döviz piyasaları üzerinde etkili olmaya devam edecektir. Dolayısıyla önümüzdeki dönemde kur inebilir de çıkabilir de ama bunu belirleyecek olan yaşanmakta olan mali krizin alacağı şekildir."

TL’ye yatırım yapın

Türkiye’nin 2002’den itibaren dövizde dalgalı kur rejimi uyguladığını, sabit kur rejiminde riskin kamunun üzerinde olduğunu, dalgalı kur rejiminde ise kur riskinin, piyasanın, vatandaşların ve şirketlerin üzerinde olduğunu anımsatan Yılmaz, şu uyarıları da yaptı: "Bizim vatandaşlarımıza tavsiyemiz, her zaman, Türk Lirası ile işlem yapın, tasarruflarınızı, yatırımlarınızı ve muamelelerinizi Türk Lirası ile yapın. Mümkün olduğu kadar, döviz geliriniz yoksa, döviz borçlanmayın. Aynı tavsiyeyi yapmaya devam ediyoruz. Döviz geliri olmayanlar dövizle işlem yapmasınlar, Türk Lirası’yla işlem yapsınlar."
Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı