GeriEkonomi Beko'ya Japonya'dan ‘Mükemmellik’ onuru
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Beko'ya Japonya'dan ‘Mükemmellik’ onuru

Koç Grubu'na bağlı Beko Elektronik, 4 yıl önce uygulamaya başladığı ‘Toplam Verimlilik Yönetimi’ (TPM) sistemiyle Japonya'dan ödül kazandı. Beko, bu ödülü alan yüzde 100 Türk sermayeli ilk şirket oldu. Beko Elektronik Genel Müdürü Aydın Çubukçu, ‘‘Başarımız dünyada belgelendi’’ dedi.

Dünyanın en büyük şirketleri tarafından uygulanan Toplam Verimlilik Yönetimi (TPM) sistemini uygulayan Beko Elektronik, dört yıllık çalışması sonunda TPM Mükemmellik Ödülü'nü almaya hak kazandı. Beko, TPM Mükemmellik Ödülü'ne sahip yüzde 100 Türk sermayeli ilk şirket oldu. Beko Elektronik'e ödülü 6 Kasım'da düzenlenen törenle Japonya'da verildi. Beko Elektronik Genel Müdürü Aydın Çubukçu, ‘‘Beko Elektronik'in başarısı uluslararası platformda da belgelendi’’ dedi. Bu ödül, dünya çapında her yıl 7 dalda veriliyor. TPM metedolojilerini başarıyla uygulayan şirketlere verilen ödülü bugüne kadar alan dünya devleri arasında Toyota, Nissan, Volvo, Mazda, Mitsubishi, Pirelli, Fiat, Sanyo, Sony, Hitachi ve Seiko gibi markalar bulunuyor.

Toplam Verimli Bakım TPM, 1950'li yıllarda Japonya'da doğdu. Japon kuruluşu JIPM tarafından ortaya konan TPM, 30 yıldır Japonya başta olmak üzere birçok ülkelerdeki çeşitli fabrikalarda uygulanıyor. Toplam Verimlilik Yönetimi'ni (TPM) uygulayan ve dört yıl sonunda Mükemmellik Ödülü'nü kazanan Beko Elektronik, bu sistem sayesinde son 1.5 yılda 2.2 milyon dolar tasaruf etti. Beko Elektronik Genel Müdürü Aydın Çubukçu, yılın ilk 9 ayında kriz yüzünden televizyon üretiminin yüzde 12 düştüğü bir dönemde, Beko'nun yüzde 6 oranında büyümesinde TPM uygulamasının büyük rol oynadığını söyledi. Çubukçu, 1996 yılında 1800 işçiyle yılda 640 bin televizyon üreten Beko'nun, bu yıl aynı fabrikada 1470 işçiyle 2.2 milyon adet televizyon üretir hale geldiğine işaret etti. Üretimi artırma cesaretini, uyguladıkları verimlilik programından aldıklarını söyleyen Çubukçu, bu sayede bir televizyonun üretim süresini 1.72 saatten 0.85 saate düşürdüklerini belirtti.

Beko Elektronik'e TPM uygulamalarında destek veren Koç-İ.d.e.a. Genel Müdürü Viktor Sidi, bugünkü ekonomik ortamda verimli çalışmanın çok önemli olduğunu belirterek, şöyle konuştu: ‘‘Bugün ekonominin yaşadığı sorunlardan biri olan israfı ortadan kaldırmak gerekiyor. Milli serveti ne kadar verimli kullanırsak o kadar yol katederiz. Bu sistem tasarrufun verimliliğin yanısıra, daha yüksek kaliteyi de getiriyor. Türk sanayiinin bu sisteme ihtiyacı var. Hem kalite, hem müşteri tatmini, hem maliyetleri azaltma, hem tasarruf. hem çevre kirliliği açısından çok etkili bir sistem.’’

Yorumları Göster
Yorumları Gizle