GeriEkonomi BDDK’nın zor kararı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  5
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

BDDK’nın zor kararı

BDDK’nın zor kararı
refid:27219920 ilişkili resim dosyası

Erdoğan’ın ‘taşıma suyla değirmen dönmez BDDK kararını vermeli yoksa sorumlu olur’ dediği Bank Asya konusunda tansiyon yükseldi. BDDK Kurul üyelerinin bu konuda eksik gerekçeyle karar almaları halinde ileride yargılanabilmeleri ihtimalleri var. Kişisel sorumluluğu beraberinde getirdiği için, “Hükümet istedi diye bu kararı almak” da Kurul üyeleri için çok zor.

BDDK’nın zor kararı
Önceki gece Katar ziyareti dönüşünde Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan Bank Asya’ya el konulması gerektiğini ima eden sözler edince, işler iyice karıştı. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu’nun (BDDK) ‘bu kararı’ alması gerektiğini söylemesi, BDDK yönetiminin işini iyice zorlaştırdı. Erdoğan, Bank Asya konusunda “BDDK kararını vermeli yoksa sorumlu olur. Taşıma suyu ile değirmen dönmez” ifadelerini kullandı. Bank Asya yönetimi ise dün sabah, “Bankanın ödenmiş sermayesinin, nakit ödemeyle, 900 milyon liradan 1 milyar 125 milyon liraya yükseltilmesine karar verildiğini” açıkladı.

Yüzde 25 oranında artırım anlamına gelen bu karar, bir anlamda Erdoğan’a, “dökme su değil ödenmiş sermaye” yanıtı anlamına da geliyordu. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “sorumlu olur” dediği BDDK yönetiminin işi bu açıklamalarla birlikte iyice zorlaştı. Kurul toplantıları her hafta Perşembe günü rutin olarak yapılıyor. Ancak böylesine önemli bir karar gerektiği zaman, rutin dışında istendiği zaman da toplantı yapılabiliyor. Olağanüstü bir toplantı haberi gelmediği için, konunun yarınki Kurul toplantısında konuşulması bekleniyor.

ERDOĞAN UZUN ZAMANDIR İSTİYOR AMA…

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın el koyma yönündeki baskısının Başbakanlık zamanında başladığı biliniyor. Ancak BDDK Kurul üyelerinin bu konuda eksik gerekçeyle karar almaları halinde ileride yargılanabilmeleri ihtimalleri var. Kişisel sorumluluğu beraberinde getirdiği için, “Hükümet istedi diye bu kararı almak” da Kurul üyeleri için çok zor. Kurul üyelerinin zamanından önce değiştirilmesi içinse BDDK yasasında değişiklik yapılması gerekiyor. Belli ki hükümet yaratacağı telaş nedeniyle bu yola da gitmek istemiyor.
Ankara kulislerinde Bank Asya ile ilgili baskıların Hükümet ile cemaat arasındaki sürtüşmelerin başlamasına dayandığı, Erdoğan’ın “inlerine gireceğiz” sözlerinin ardından başladığı konuşuluyor. Ancak Bank Asya’nın Kurulun kendisinden istediği yasa ve yönetmeliklerde yazılı her şartı yerine getirdiği hatta daha da fazlasını yaptığı, yasal olarak açık vermediği de ortada.

BAŞKANA KARŞI ÇIKTILAR

Kulislerde söylenenlere göre BDDK Başkanı, bir Kurul toplantısına geç ve telaşla gelip, “Banka Asya’nın 70. Madde kapsamına alınması için karar alınmasını” istemiş. Ancak daha önlem niteliğindeki 68. maddeye alınmadan 70. maddeye alınamayacağı için, Kurul üyeleri tümüyle bu karara karşı çıkmışlar. Hatta Başkan çok kızıp toplantıyı terketmiş.. Başkanın birilerine söz vermiş olabileceği, ama sözünü yerine getiremediği için zor durumda kalmış olabileceği yoğun olarak konuşuluyor.
Bank Asya’nın Katarlı talip ile geldiğini, Başkanın önce hisselerin tümünün Katarlılara satışı için uğraştığını ama yönetimi değişmeyeceği için daha sonra bundan vazgeçip, baskılar nedeniyle yine el konulması için çalışmaya başladığı konuşuluyor. Bu arada el konulamayınca Ziraat Bankası’nın Banka’yı satın alması için talimat verildiği, görüşmelerin yapıldığı ama Bank Asya yönetiminin de ayak diremesi sonucu bu işin de gerçekleşemediği konuşulanlar arasında.

FİNANSAL İSTİKRAR İÇİN KOLAYLIK MADDELERİ VAR

Verilerde şimdilik gözükmüyor ama bu tartışmalar, yayın ve açıklamalar Bank Asya’dan çıkılarak tüm bankacılık sektörünü olumsuz etkilemeye başladı. Hem bankacılarda hem yabancılarda tedirginliğin büyüdüğü gözleniyor.
Bu arada Banka’nın yasal durumunun ne olduğu da tam anlaşılamadı. Başkanın istediği gibi banka 70. Madde kapsamına alındı mı bilemiyoruz. Resmi haber ajansı Anadolu Ajansı bu haberi geçti ama 70. maddeye alınsa Kurulun Banka yönetimine atama yapması gerekiyordu ama bunun olmadığı belirtiliyor. Yani Bank Asya 68. maddeye alınıp sadece belirli önlemleri alınması mı istendi, yoksa bu aşama geçildi de yönetime adam atamasını öngören 70. Maddeye mi geçildi, belli değil. Zaten bu aşamalar geçilmedikten sonra 71. Madde kapsamında Banka’ya el konulması aşamasına gelinemiyor. Bu arada kulislerde bankaların zor durumda kalmaları halinde uygulanacak esaslara ilişkin Finansal İstikrar Komitesi kararından da söz ediliyor. Bu karar kamuoyuna açıklanmış değil ama zor duruma düşen bankaların önce munzam karşılıklarının serbest bırakılması, vergi borçlarının ötelenmesi gibi “Banka’yı mümkün olduğunca yüzdürmeye dönük” esasların yer aldığı belirtiliyor. Yani el konulmadan önce bu tür kolaylıkların da devreye sokulması gerekiyor.

TÜM BANKACILIK ETKİLENMEYE BAŞLADI

Bank Asya üzerinden Hükümet ile cemaat çatışmasının sürdüğü açık. Ancak bu çatışmanın artık tüm sektörü etkilemeye başladı da artık ortada.
Bu çatışmada cemaat tarafı sosyal medyayı çok aktif olarak kullanıyor. Hükümete yakın sosyal medya site ve kişileri bu kararın alınması için yetkilileri bu karara zorlayacak “görevden alınma” dedikoduları yayıyorlar.
Buna karşılık cemaat tarafı ise “Bank Asya’dan önce bu kapsama alınan çok banka var” anlamına gelecek biçimde, bir çok banka için dedikodular yayıyor. Son olarak önceki gece Başbakanın Bank Asya için söylediklerinin ardından bazı sitelerde tek tek banka isimleri sayılarak bunların da 68. madde ve 70. madde kapsamında oldukları, kimin hangi sorunu nedeniyle bu maddelere alındığı yazılmaya başladı.
Bu yayınlar gece yarısı önlendi ama tüm bu banka isimleri piyasaya döküldü.
Özet olarak Bank Asya çatışması, adım adım tüm sektörü ve ekonomik istikrarı tehlikeye atacak boyutlara yaklaşıyor.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle