GeriEkonomi Bankalar Birliği: Kulağımız yapılan açıklamalarda
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Bankalar Birliği: Kulağımız yapılan açıklamalarda

Bankalar Birliği: Kulağımız yapılan açıklamalarda
refid:19047003 ilişkili resim dosyası

Türkiye Bankalar Birliği (TBB) Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Aydın, “Biz genelde ekonomi yönetimi, alt kıvrımlarla Merkez Bankası ve BDDK'nın proaktif politikalarını önemsiyoruz, doğru buluyoruz. Kulaklarımız onlarda, onların her açıklamasını ciddiye alıp, onun gereklerini kendi bankalarımızda uyguluyoruz” dedi.

 

Aydın, Marmara Üniversitesi Bankacılık ve Sigortacılık Yüksekokulu ile Bankacılık ve Sigortacılık Enstitüsü tarafından düzenlenen “Yükselen Ekonomilerde Finansman: Fırsatlar, Sorunlar, Çözümler” başlıklı uluslararası finans sempozyumu sırasında gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) Başkanı Tevfik Bilgin'in önceki gün bankalara yönelik uyarılarına ilişkin sorular üzerine Aydın, şunları kaydetti:

“Çok makro bir şey söyleyeyim; biz genelde ekonomi yönetimi, alt kıvrımlarla Merkez Bankası ve BDDK'nın proaktif politikalarını önemsiyoruz, doğru buluyoruz. Kulaklarımız onlarda, onların her açıklamasını ciddiye alıp onun gereklerini kendi bankalarımızda uyguluyoruz. Yani ekonomi yönetiminin genel aldığı bütün kararları olumlu buluyoruz. Gerek Merkez Bankası'nın, gerekse BDDK'nın aldığı bütün kararları can kulağıyla dinleyip gereklerini yapıyoruz. Bu da Türk mali sektörünün gücünü, duruşunu gösteriyor. Krizi son derece olumlu yönettik. Duruşumuz sağlam, iyi durumdayız, böyle devam edeceğiz.”

Hüseyin Aydın, Genel Müdürü olduğu Ziraat Bankası'nın Suriye'de şube açma çalışmalarının askıya alındığı yönündeki haberlerle ilgili ise şu anda konuya çok vakıf olmaması nedeniyle bir şey söyleyemeyeceğini belirtti.

Dün Bankalar Birliği'nin Gaziantep'teki etkinliğine katıldığını anımsatan Aydın, “Gaziantep'te Suriye'nin karmaşıklığı küçük esnafı etkilemiş. Ama Irak pazarı Antep'e 'yürü ya kulum' demiş. Yakın coğrafyadaki o pazarlarda etkili bankacılık yapacağız. Çünkü onun siyasi etkinliğini ticari etkinlikle desteklemek lazım” diye konuştu.

Sektörün oyuncularının Kuzey Irak'ta şubeleştiklerini hatırlatan Aydın, “Biz biliyorsunuz bir de Bağdat'ta açtık. Oraları çok etkili olarak kullanmaya başladık. Bu çok güzel bir şey. Benzer bir şeyi orta ve ileri bir vadede elbette diğer komşu coğrafyalarda da yapacağız. Hem biz, hem sektörün diğer oyuncuları yapacak” şeklinde konuştu.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle