GeriEkonomi Bank of America'ya rekor ayrımcılık cezası
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Bank of America'ya rekor ayrımcılık cezası

Bank of America'ya rekor ayrımcılık cezası
refid:24679273 ilişkili resim dosyası

ABD devi Bank of America'nın alt kuruluşu Merrill Lynch'te karlı müşterilerin erkek çalışanlara yönlendirildiği iddiası gerçek çıktı. Bank of America'ya bu ayrımcılık yüzünden 39 milyon dolar para cezası çıktı.

ABD'nin en büyük bankalarından biri olan Bank of America'ya, bağlı alt kuruluşu dünyanın en büyük yatırım bankalarından biri olan Merrill Lynch'teki "ayrımcılık" suçundan rekor miktarda para cezası verildi.

Bank of America'nın, "cinsel ayrımcılık" yaptığı gerekçesiyle 39 milyon dolar cezası ödemesi kesinleşti. Mahkeme, ABD'nin en büyük bankalarından biri olan Bank of America'nın, sistemli bir şekilde en karlı müşterilerini erkeklere yönlendirerek, kadınlara karşı ayrımcılık yapılmak süretiyle, kadınların mesleki fırsatlarına zarar verdiği yönündeki iddiayı yerinde buldu.

MERRILL LYNCH'İN İLK VUKUATI DEĞİL
Bank of America tarafından 2009'da satın alınan yatırım bankası Merrill Lynch, önceki cuma günü, 160 milyon dolarlık "ırk ayrımcılığı cezası"na çarptırılmıştı. Afrikan-Amerikan yatırım danışmanları için 160 milyon dolarlık ceza ödemeye mahkum edilen Merrill Lynch, parasal olarak Amerikan tarihinin en büyük "ırk ayrımcılığı" cezasına mahkum edilen firması olmuştu.

Merrill Lynch firması, daha önce de 1990'lı yılarda, kadınlara ayrımcılık iddiaları yüzünden 250 milyon dolarlık bir ceza ödemişti.

Bank of America, Merrill Lynch'teki uygulama yüzünden ödeyeceği para cezasına ek olarak, cezaya konu olan birimlerinde revizyona giderek, azınlıklar ve kadınlar için eğitim ve kariyer fırsatlarını geliştirme cezasına da çarptırıldı.

Merkezi North Carolina'nın Charlotte kentinde bulunan Bank of Amerika'nın yatırım kuruluşu Merrill Lynch'te 15 bin civarında finansal danışman görev yapıyor.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle