Bakan Elvan'dan 3. Havalimanı açıklaması

hurriyet.com.tr/EKONOMİ
26.12.2014 - 10:54 | Son Güncelleme:

Ulaştırma ve Habercilik Bakanı Lütfü Elvan, 3.’üncü havalimanı inşaatı sahasında açıklamalarda bulunuyor. Bakan Elvan sahanın gerçekten bataklık olduğunu ancak dünyada havalimanı inşaatlarının bataklık zemine yapılabildiğini kaydetti. Bataklık zemini kurutma konusunda detay veren Elvan "Havalimanı sahasının dörtte üçlük bölümü bataklık konumunda, taban zemini çok sağlam olan bir yapıda değil. Zemini sağlamlaştırmak için dünyada da kullanılan Wick Drain tekniği kullanıyoruz" dedi.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan, 3. havalimanı inşaat sahasında incelemede bulundu. İnceleme sonrası açıklama yapan Elvan, "Biz dünyanın en büyük havalimanını bu bataklığı ıslah ederek gerçekleştiriyoruz" dedi.


Bakan Elvan, 3. havalimanının 120 bin kişiye iş imkanı sağlayacağını belirtti. Havalimanının İstanbul'un Karadeniz şeridinde 15 bin futbol sahası büyüklüğünde bir alanda kurulacağını ifade eden Bakan Elvan, "150'den fazla havayolu şirketi bu havalimanını imkanından faydalanacaktır. Çevre duyarlılığı açısından da uluslararası sertifikalara sahip olacaktır. Açık ve kapalı otoparklar olacak" dedi.

Bakan Elvandan 3. Havalimanı açıklaması ÜÇÜNCÜ HAVALİMANI İHALESİNİ LİMAK-CENGİZ-MAPA-KOLİN-KALYON OGG KAZANDI

"4/3'LÜK BÖLÜMÜ BATAKLIK"
"750'in üzerinden sahada sondaj yapılmıştır" diyen Bakan Elvan, "Sahaya genel olarak baktığımızda 4/3'lük bölümün bataklık olduğunu görüyoruz. Bu havalimanımızın sağlam bir zemine oturması gerekiyor. Bunun için dünyanın en büyük firmalarıyla çalışmalar yapılıyor.
Biz dünyanın en büyük havalimanını bu bataklığı ıslah ederek gerçekleştiriyoruz. Havacılık sektöründe 3. havalimanımız dünyanın merkezi olacaktır. Havalimanı yapım çalışmaları kapsamında 30 bin işçi çalışıyor olacak. 3 bin üzerinde makine çalışıyor olacak" diye konuştu.

Bakan Elvandan 3. Havalimanı açıklaması
Wick Drain teknolojisi işte böyle uygulanıyor

Havaalanının zemin sağlamlığı için dünyanın en büyük firmalarıyla konsorsiyumun çalışmalarını yoğun şekilde yürüttüğü bilgisini veren Elvan, şöyle devam etti:

"Bu çalışmalar nedir? Özellikle gerçek zeminin üzerinde dolgu olması nedeniyle, bu dolguların önemli bir kısmı boşaltılacak, bu dolgu malzemeleri çekilecek. Bu malzemelerin bir kısmı çekildikten sonra, aşağı yukarı belki 20-25 metrelik kısmı kalacak. Bu kısma da görmüş olduğunuz, 80-100 santimetre aralıklarla Wick Drain'ler yerleştirilecek. Bunun üzerine ise bir filtre mekanizması oluşturulacak, bu mekanizmanın üzerine dolgu yapılacak, dünyanın değişik havalimanlarında bu uygulama yapılmıştır. Bir taraftan Drain'lerle bataklık olan zeminin içindeki su ve nem dışarı atılacak, diğer taraftan yapılan dolgu özellikle dolgu olan kesime baskı yaptıkça, Drain'den su ve nemli olan ortam dışarı atılacak. Böyle bir mekanizmanın testi şu an da yapılıyor."

Bakan Elvandan 3. Havalimanı açıklaması

"TAKVİME UYGUN İŞLİYOR"
Konsorsiyumun 300 milyon Euro civarında iş makinesi satın alındığını kaydeden Bakan Elvan, "Şu an da yapılan çalışmalar sondaj ve zemin etüdü çalışmalarıdır. Bundan sonra havalimanı yapım çalışmalarına başlanacaktır" dedi. Takvimde sarkma olacak mı şeklindeki bir soruya da Bakan Elvan, "Kesinlikle bir süre uzatımı söz konusu değil. Tamamıyla program çerçevesinde takvime uygun işliyor" dedi.

KARAYOLLARI'NDA ATAMALAR
Bakan Elvan Karayolları Genel Müdürlüğü'nde gerçekleşen atamalar için de "Dün bir internet sitesinde "Ankara'da deprem" diye yazdı. Bunlar rutin uygulamalar. Deprem değil. Çok büyütülecek bir hadise değil" dedi.

Bakan Elvandan 3. Havalimanı açıklaması Karayolları'nda deprem yaşanıyor

"BIRAKSINLAR SİYASET YAPMAYI"
Jeoloji Mühendisleri Odasının "bataklık" yönünde eleştirisi olduğunun hatırlatılması üzerine Bakan Elvan, "Buranın bataklık olduğunu biz de biliyoruz. Ama bu arkadaşlar dünyada hangi gelişmeyi takip ediyorlar. Bıraksınlar siyaset yapmayı. Yapılan bir açıklamanın bilimsel olması lazım. Bataklık olduğunu biz de biliyoruz. Arkadaşlar yoğun olarak çalışıyorlar testler yaptılar. Bizim teknolojik olarak imkanımız da var gücümüz de var" dedi. Bakan Lütfi Elvan, Orman Genel Müdürlüğünden alınan geçici izinle sondaj ve etüt çalışmalarının yapıldığını alanın tamamı için iznin alınmasıyla yer tespiti yapılacağını kaydetti.

"GELİŞMİŞ BİR ÜLKE KONUMUNA GETİRMİŞTİR"
Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'a yönelik eleştirilerin sorulması üzerine , "Türkiye'yi geri kalmış bir ülke konumundan gelişmiş bir ülke konumuna getirmiştir. Cumhurbaşkanımız bu milletin oyları ile seçildi. Eğer bir siyasi partinin millete saygısı varsa cumhurbaşkanımıza da saygı duyması gerekir" ifadesini kullandı.

"ATATÜRK HAVALİMANI'NI DA KULLANACAĞIZ"
"Atatürk Havalimanı ne olacak" şeklindeki bir soru üzerine Bakan Elvan havacılık sektöründeki hızlı büyümeden bahsetti. Elvan, "Atatürk Havalimanı'na da bizim ihtiyacımız olacak ve Atatürk Havalimanı'nı da kullanacağız" yanıtını verdi.

"DEVLETİN ZARARI SÖZ KONUSU DEĞİL"

Bakan Elvan, ihaleyi üstlenen konsorsiyumun düşük kotta çalışma yaptıklarını hatırlatarak “Burada devletin bir zararı söz konusu değil. Sözleşmemizde yazılı. Eğer belirlenen yatırım tutarının altında bir yatırım yapıldıysa aradaki fark devlete iade edilecek” dedi.

Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı