GeriEkonomi Bağları dozerler vurdu
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  7
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Bağları dozerler vurdu

Bağları dozerler vurdu
refid:27773159 ilişkili resim dosyası

PURSAKLAR Gümüşoluk köyü halkının, 40 yılı aşkın bir süredir üzüm yetiştirdiği bağlar, önceki gün yol yapım çalışması nedeniyle yok edildi.

Binlerce üzüm kökünün koparıldığı çalışmalara köy halkı büyük tepki gösterdi. Milli Emlak bünyesindeki arazinin, köy tüzel kişiliğine geçtikten sonra 1974 yılında dönemin muhtarı tarafından bütün köylülere otlak, yaylak, kışlak olarak pay edildiğini anlatan köylüler, yıllarca ağaçları ve üzüm bağlarını bakıp büyüttükleri belirttiler. 85 yaşındaki Mustafa Ateş, yaklaşık 209 dönüme tekabül eden arazinin birkaç yıl önce Milli Emlak tarafından TOKİ’ye devredildiğini, TOKİ’nin de bu arazileri sattığını dile getirdi.

Bağları dozerler vurdu

CAMİDEN ANONS

Yol çalışması öncesi köyün muhtarı Lokman Aldemir’in cami hoparlöründen “Ağaçlarınızı sökün, toplayın” anonsu yaptığını ifade eden köy halkı, üzüm bağlarının bir kısmının yok edildiğini, geri kalanı için mücadele edeceklerini belirttiler. 60 yaşındaki Zeki Kılıç isimli köylü, “Niye sökeceğiz canım. Biz ağacımızı kimseye vermek istemiyoruz. Satılacaksa biz almak istiyoruz. 40 senedir tırnağımız ile kazıdık. Bu ağaçları niye sökelim yazık günah değil mi” dedi. Abdulkadir Deligöz ise arazideki ağaçlar ve üzüm asmalarını çocukları gibi büyüttüklerini belirterek, “Köylünün haberi yokken buralar satılmış. Şimdi de ağaçlarınızı sökün, boşaltın’ diyorlar. Köylü, nereye başvuracağını bilmediği için bu duruma geldik” dedi. Bölgedeki yol çalışmalarını Ankara Büyükşehir Belediyesi ekipleri yürütüyor. Belediye yetkilileri, bölgenin imar planının üç yıl önce tamamlandığını ve plandaki imar yollarının açılmaya başlandığını bildirdi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle