GeriEkonomi Avrupa'nın en pahalı otomobilleri Türkiye'de satılıyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  2
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Avrupa'nın en pahalı otomobilleri Türkiye'de satılıyor

Avrupa'da yeni otomobillerin en pahalı satıldığı ülkeler, Danimarka, Norveç ve Türkiye olarak sıralandı. Yeni otomobillerde AB ortalaması 100 olarak alınan fiyat endeksi, Danimarka'da 187'ye, Norveç'de 151'e ve Türkiye'de 128'e çıkıyor.

AB'nin resmi istatistik kurumu Eurostat tarafından 2004 yılı fiyatları baz alınarak yapılan araştırmada, yeni otomobillerde AB ortalaması 100 olarak alınan fiyat endeksi, Danimarka'da 187'ye, Norveç'de 151'e ve Türkiye'de 128'e çıkıyor.

Söz konusu fiyat endeksi İrlanda'da 127, Finlandiya'da 124, Malta, Portekiz ve İzlanda'da 123, Hollanda'da 117, Kıbrıs Rum kesiminde 113, Avusturya'da 104 ve İngiltere'de 103 ile AB ortalamasının üzerinde yer alıyor.
Türkiye'de vergilerin kısmen düşük tutulduğu düşük motor hacmine sahip (motor hacmi 1700 cc'ye kadar) otomobillerde fiyat endeksi 112 ile AB ortalamasına yaklaşırken, büyük motor hacmine (1700 cc ve üzeri) sahip otomobillerde fiyat endeksi 157'ye çıkıyor. Türkiye bu alanda, fiyat endeksinin 197 olduğu Danimarka'nın ardından ikinciliğe yerleşiyor.

Avrupa'da yeni otomobil fiyatları göreceli olarak eski Doğu Bloku ülkelerinde ucuz kalırken, fiyat endeksleri Polonya'da 82, Litvanya ve Letonya'da 87, Slovakya'da 88, Bulgaristan ve Romanya'da ise 89 olarak hesaplandı.
İngiltere'de ise direksiyonların sağa yerleştirilmesinin ek maliyet getirdiği, bu nedenle vergi etkisinden arındırılmış fiyatların diğer Avrupa ülkelerine kıyasla yüksek çıktığı ifade ediliyor.

Araştırma, otomobil fiyatlarında vergilerin önemli bir ağırlığa sahip olduğunu fakat doğrudan yansıtılmadığını ortaya koyuyor. Buna göre otomobil fiyatında vergi payının yüksek olduğu ülkelerde satıcılar çıplak fiyatı aşağı çekerek yükü tüketiciyle paylaşıyor.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle