GeriEkonomi Avrupa'nın attığı adımlara ABD'den tam destek
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Avrupa'nın attığı adımlara ABD'den tam destek

Avrupa'nın attığı adımlara ABD'den tam destek
refid:10120278 ilişkili resim dosyası

ABD Başkanı Bush, krizle ilgili alınan son önlemler konusunda açıklama yapıyor.

Paulson: 9 büyük banka yeni plana katılacak

Bernanke: ABD ekonomisi kendisini gösterecek

ABD Başkanı George W. Bush, finans sektörünü kurtarma planı çerçevesinde ilk olarak kullanılacak 250 milyar dolarlık bölümün nasıl harcanacağını açıklarken, alınan önlemlerin geçici olduğu ve kalıcı devletleştirme niteliği taşımadığı yönünde güvence verdi. 

Ekonomi kurmaylarıyla görüştükten sonra Beyaz Saray'da kısa bir konuşma yapan Bush, atılacak adımların, küresel bir durgunluğun önüne geçmek için başka ülkelerde alınan önlemlerle benzerlik taşıdığına işaret etti.

Bush, "bu çabalar, finans sistemini istikrara kavuşturmak ve ekonominin toparlanmasına yardım etmek yoluyla doğrudan Amerikan halkına yarar sağlamak için tasarlandı" dedi.

Başkan Bush, ilk aşamadaki önlemlerin temel noktaları olarak şunları açıkladı:

“- Federal hükümet, kurtarma paketindeki 700 milyar dolarlık fonun bir bölümünü, hisse alarak bankalara sermaye enjekte etmekte kullanacak. 'Bush, bu adımın, bankaların işyerlerine ve fertlere kredi vermeye devam etmesine katkıda bulunacağını söyledi.'

- Federal Mevduat Sigorta Fonu (FDIC), sigortalı bankaların vereceği yeni borçların büyük bölümünü, geçici süreyle güvence altına alacak.

- Küçük işyerlerinin günlük işlemlerini gerçekleştirmesine destek amacıyla FDIC, faizsiz banka hesaplarına da devlet güvencesi verecek.

- Federal hükümet, şirketlerin günlük işlemleri için gereken, kısa vadeli borç almak için satılan (ticari kağıtları) gerektiğinde alabilmeyi öngören bir programın ayrıntılarını hazırlayacak.”

Bush, sisteme yeniden güven duyulmasıyla ekonominin normale döneceğinin ve yeniden büyüme ve reform yoluna girileceğinin umulduğunu söyledi.

Başkan Bush, ABD'nin büyük sıkıntıdaki finans sektörünün "kısmi millileştirilmesinin" kısa dönemli bir adım olup bankaların yeniden kredi vermesini sağlama amacını taşıdığını belirterek, "devletin rolü, sınırlı ve geçici olacak" dedi.

ABD'de büyük bankaların yönetcileri, dün Hazine Bakanlığı'na davet edilmiş ve bugün açıklanan önlemler tartışılmıştı.

İlk hisse alımlarının, dokuz büyük bankadan yapılması öngörülüyor.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle