Avrupa’da 5’inci büyük olduk, nazar değmesin diye tahtaya vuruyoruz

Aslan BATUR
14.10.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

Tüketici elektroniğinin yılın ilk 7 ayında yakaladığı yüzde 24’lük büyüme ile Türkiye’yi Avrupa’nın 5’inci büyük pazarı haline getirdiğini belirten Darty Türkiye CEO’su Nedim Esgin, “Dünyanın hiçbir yerinde böyle bir büyüme yok. Nazar değmesin diye tahtaya vuruyoruz. Avrupa’nın önde gelen pazarlarından İtalya, İspanya ve İngiltere resmen sürünüyor. Yurtdışından gelen ortaklarımıza Türkiye’deki pazarı anlattığımızda şoke oluyorlar. Geçen yıla kadar 6’ncı sırada olan Türkiye, Hollanda’yı geride bırakarak ilk 5 ülke arasına girdi. Yılın ilk yarısında 10 milyar liralık hacme ulaşan pazarda, bizim de bulunduğumuz tüketici elektroniği zincirleri ise yüzde 31.5 büyüdü” dedi.

Türkiye’ye gelen yabancı ortaklarıyla önümüzdeki 3 yılın yol haritasını görüştüklerine değinen Esgin, 2012 yılında internetten satışa daha fazla yoğunlaşacaklarını belirtti. Esgin, şöyle konuştu: “Şu anda satışlarımızın yüzde 2.5’ini temsil eden internetten ürün satışını 3 yılda yüzde 10 seviyesine çıkarmayı hedefliyoruz. Zaman internet üzerinden satışların önümüzdeki dönemde Türkiye’de bir patlama yaşanacağını gösteriyor. İnternet satışları için özel depo kurduk.”
Daha fazla mağaza istiyor
Ortaklarının daha fazla mağaza açmalarını istediğini dile getiren Esgin, şöyle devam etti: “Yılda 5 mağaza açma stratejimiz devam edecek. İstersek 8 mağaza da açabiliriz ancak hedefimiz kaliteyi korumak. Ortaklarımız Türkiye’den çok memnun ve daha hızlı büyümemizi istiyor. Darty Türkiye’nin 25’inci mağazasını Antakya’da açtık. Türkiye’de mağazalarımızın bulunduğu il sayısını 10’a çıkardık. ”

Kullanılmış elektronik ürün alacak

TÜRKİYE’de 5’inci yılını kutlayan Darty’nin, tüketici elektroniğinde ikinci el satış sistemini başlatmak üzere hazırlık yaptığını belirten Nedim Esgin, sistemi şöyle anlattı: “Sisteme göre, Darty Türkiye yabancı şirket adına ürünü alacak, tüketiciye bedelini ödeyecek. Yabancı şirket de ürünü dünya genelinde ihtiyacı olan ülkelere pazarlayacak. Bunun için Fransız bir şirketle görüşüyoruz. Tüketiciden ürünü biz alacağız.”

Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı