GeriEkonomi Avrupa Birliği sözünü tutmadı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Avrupa Birliği sözünü tutmadı

Avruqa Birliği, Türkiye'ye yapılacak yardımları bir şemsiye altında toplayacağına yönelik sözünü tutmadı. AB Konseyi'nin onayladığı yönetmenlikte yardımlar yine 'karmaşık' hale getirildi.

Avrupa Birliği, Helsinki zirvesinde verdiği sözü ve daha sonra raporlarla 'tavsiye' olarak hazırladığı belgelerde yer alan kararlarına uymadı. Türkiye'ye, 'aday' ülke gibi değil, bir Akdeniz ülkesi gibi davranmayı sürdürdü. Yapılacak olan yardımları 'tek çatı altında toplama' sözüne uymadı ve toplam 530 milyon euro tutarındaki yardımı parçalara böldü.

Her aday ülkeye olduğu gibi Türkiye için de 'Çerçeve yönetmeliği' hazırlayan AB, yapılacak olan mali yardımları tek çatı altında toplama sözü vermişti. Ancak AB Konseyi'nin önceki gün onayını alan yönetmelikte, bu husus yer almadı. Geri kalmış bölgeler için sosyal ve ekonomi yardımı olarak 135 milyon euro, gümrük birliğini desteklemek için 15 milyon euro ve Akdeniz Fonu olarak bilinen MEDA 2 yardımı olarak 380 milyon euro'yu ayrı ayrı onayladı. Yani toplam 530 milyon euro tutarında olan ve üç yıla bölünen yardım, tek meblağ olarak kabul edilmedi.

Böylelikle Türkiye her üç yardım için ayrı sürece başvurması gerekiyor. Bu da gelecek yardımların daha da yavaşlaması ve prosedürünün ağırlaşması anlamına geliyor. AB Konseyi'nden bu konuda hiçbir açıklama yapılmadı ve verilen söze rağmen yapılacak yardımların 'tek parça' olarak kabul edilmemesi ile ilgili sorular yanıtsız bırakıldı.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle