GeriEkonomi ‘Asya Yatırım’ faaliyete başladı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

‘Asya Yatırım’ faaliyete başladı

‘Asya Yatırım’ faaliyete başladı
refid:23412064 ilişkili resim dosyası

Sigortacılık, bireysel emeklilik ve GYO gibi alanlarda yatırımları bulunan Bank Asya’nın sermaye piyasalarında aracılık hizmetlerinin sunulması, halka arza aracılık ve diğer sermaye piyasası işlemlerini gerçekleştirmek üzere kurduğu Asya Yatırım Menkul Değerler faaliyete geçti.

10 milyon TL sermaye ile kurulan, Asya Yatırım, hisse senedi piyasasında müşterilere hizmet vermenin yanı sıra kurumsal finansman tarafında da özellikle sukuk ve halka arz ile şirket birleşme ve satın alma işlemlerine aracılık etmeyi hedefliyor. Bank Asya Genel Müdürü Ahmet Beyaz, aktif büyüklük sıralamasında Türkiye’nin 13. büyük bankası olan Bank Asya’nın şube ve ATM yatırımlarının yanı sıra yeni iştiraklerle de sektörün önemli aktörleri arasında yer almayı sürdürdüğünü belirtti. Beyaz, “Bank Asya olarak finans sektörünün her alanında faaliyet göstermek istiyoruz.

Bu doğrultuda sermayesinin tamamı Bank Asya’ya ait olan Asya Yatırım’ı faaliyete geçirdik. Türkiye’de bir katılım bankasının sahip olduğu ilk ve tek aracı kurum olan Asya Yatırım, “katılım bankacılığı prensipleri” doğrultusunda tüm müşterilere hizmet verecek” dedi. Asya Yatırım Genel Müdürü Ersel Barlak ise GFC General Finans Menkul Değerler’in lisans hakları satın alınarak kurulan Asya Yatırım’ın ilk işlemini Mayıs başı itibariyle gerçekleştirdiğini söyledi. Yurtiçi sermaye piyasaları ve kurumsal finansman olmak üzere Asya Yatırım’ın iki ana faaliyet alanı bulunduğunu ifade eden Barlak, “Kurumsal finansman tarafında ciddi bir aktör olmak istiyoruz. Bu alanda sukuk ihraçları, halka arz ve birleşme ve satın alma işlemleri bizim için önemli enstrümanlar” dedi.

 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle