GeriEkonomi Asil Nadir mahkum oldu
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  2
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Asil Nadir mahkum oldu

Asil Nadir mahkum oldu
refid:21266159 ilişkili resim dosyası

Kuzey Kıbrıslı işadamı Asil Nadir, İngiltere’de yönetiminde etkin olduğu Polly Peck şirketinden para çaldığı gerekçesiyle mahkûm oldu. 10 kişilik jüri bugünlük dağıldı, geri kalan 9 suçlamayı karara bağlamak üzere yarın yeniden toplanacak.

Nadir, 1987-1990 dönemine ilişkin 13 ayrı suçlama nedeniyle İngiltere ağır ceza mahkemelerinin bulunduğu Old Bailey’de yargılanıyor.

Toplam 34 milyon sterlin çalmakla suçlanan Nadir’i 3 suçlama nedeniyle mahkûm eden 10 kişilik jüri heyeti bugünlük dağıldı, geri kalan 9 suçlamayı karara bağlamak üzere yarın yeniden toplanacak.

ASİL NADİR: "SUÇSUZUM" / WEB TV

BİRİNDEN AKLANDI 

1980'li yıllarda İngiltere'nin en önemli iş adamlarından biri olarak gösterilen Asil Nadir, kendi kurduğu imparatorluğundan toplamda 235 milyon dolar çalmakla suçlansa da iş adamı henüz bunu kabul etmiş değil.         

Nadir, hakkındaki suçlamalardan birinden de aklandı.

Nadir, 1990 yılında şirketi Polly Peck International, 550 milyon sterlinlik borçla iflas ettikten sonra 60'dan fazla hırsızlık suçlamasıyla karşı karşıya kaldı.

 

DURUŞMALAR OCAK AYINDA BAŞLADI 

Asil Nadir'in 1980'lerde yönetiminde ağırlık elde ettiği uluslararası Polly Peck şirketi, 1990 yılında kayyuma devredildi.

Nadir, elektronik nakit transferleri yapılırken, bu para çıkışlarının, Polly Peck'in Unipac kolunun banka hesabına yapılan ödemelerle dengelendiğini söylüyor.

Yargıç, mütalaada bulunarak, söz konusu "dengeleme ödemesinin" dava açısından merkezi önemde olduğunu söyledi.

Asil Nadir, ağır ceza dosyalarının yeniden açılmasını beraberinde getirecek bir kararla 17 sene sonra İngiltere’ye 2010 yılında döndü.DAVA MART AYINDA MOLA ALDI
Yolsuzluk davası, iş adamının eşi Nur Nadir’in attan düşüp kaza geçirmesi nedeniyle Mart ayında ara verildi.

The Independent Gazetesi, Londra’da görülen yolsuzluk davasının Asil Nadir’in 27 yaşındaki eşi Nur Nadir’in, duruşmadan bir gün önce Hyde Park’ta atından düşmesi sonucunda hastaneye kaldırılması nedeniyle durdurulduğunu yazmıştı.

KÜÇÜK BİR DÜKKANDA BAŞLADI

Nadir, küçük bir dükkandan başlattığı iş hayatında, kimi tahminlere göre bir dönem dünyanın en zengin 11'nci kişisi oldu.

Nadir, dolandırıcılık ve hırsızlık gibi suçlamalarla karşıya olduğu dönemde, yargılamanın adil olmadığı protestoları arasında Kuzey Kıbrıs'a kaçmıştı.

Nadir'in İngiltere'ye dönüşü 2010 yılında televizyonlardan da canlı yayınlanmıştı.

 


  


Yorumları Göster
Yorumları Gizle