GeriEkonomi Arınç: 'Emeklilerin gözleri aydın'
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  78
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Arınç: 'Emeklilerin gözleri aydın'

Arınç: 'Emeklilerin gözleri aydın'
refid:19591100 ilişkili resim dosyası

Dün yapılan Bakanlar Kurulu toplantısının ardından konuşan Hükümet Sözcüsü ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, "Refah payı alamamış olan emeklilerimizin bugüne intibakları sağlanıyor, şimdiden gözleri aydın olsun" dedi. Kamuoyunda İntibak Yasası olarak bilinen çalışmanın 1.8 milyon emekliyi etkilemesi bekleniyor.

 

Arınç, "Tasarı bu günlerde Meclisimize geliyor. Sayın başbakanımızın yarın grup konuşmasında detay vermesi mümkün. Ama o vermeyecekse başka konular önceliktaşıyorsa sayın bakanımız bu konuda bu hafta içerisinde bir açıklama yaparak sanıyorum kamuoyunu sevindirecek gelişmeleri takdim edecektir. Ben detaylaragirmeyim. 2000, 2008 ve 2008'den sonraki, 2000 öncesi, 2000 sonrası, 2008 sonrası farklılıklar ve daha çok 2000'den önce emekli olup da refah payı alamamış olan emeklilerimizin bugüne intibakları sağlanıyor, şimdiden gözleri aydın olsun" dedi.

 

Arınç, "Rakamlar belli oldu mu, ne kadar artış olacak emeklilerin maaşlarında? Bu yıl içerisinde ödenecek mi bu rakamlar?" sorusuna da , "Allah'tan korkkardeşim. 2012'nin başındayız, sen 365 gün sonrasını hedef gösteriyorsun, olacakmı diyorsun? 3 partili koalisyon mu var Türkiye'de? Tek başına hükümet var" dedi.

 

1.8 MİLYON KİŞİYİ İLGİLENDİRİYOR

 

1981’den 2000 yılına kadar uygulanan aylık bağlama sistemindeki farklılıkların giderilmesi, eşit gün ve prime eşit maaş ödenmesini öngören İntibak çalışması, 2.5 milyon emekliyi ilgilendiriyor. Bu 2.5 milyon emeklinin 1.8 milyonunun maaşlarında artış olması beklenirken, geriye kalan 700 bininin ise maaşlarında bu kapsamda bir değişikliğin olmayacağı öngörülüyor.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle