GeriEkonomi Aracı kurumlara bildirim zorunluluğu
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Aracı kurumlara bildirim zorunluluğu

Borsa aracı kurumları, yönetici, ihtisas personeli ve denetçileri; bankalar da sermaye piyasası faaliyetlerine ilişkin birimleriyle ilgili değişiklikleri, 15 gün içinde Türkiye Sermaye Piyasası Aracı Kuruluşları Birliği'ne yazılı olarak bildirecek.

Sermaye Piyasası Kurulu'nun (SPK) Aracılık Faaliyetleri ve Aracı Kuruluşlara İlişkin Esaslar Hakkında Tebliğ'de söz konusu bildirim yükümlülüğüne ilişkin değişiklik yapan tebliği, Resmi Gazete'de yayımlandı.

Buna göre aracı kurumlar, yönetici, ihtisas personeli ve denetçilerinde meydana gelen değişiklikleri, yeni atanan kişilerin bu görevler için gerekli şartları taşıdıklarını gösterir belgeler ve kimlik bilgileriyle birlikte 15 gün içinde yazılı olarak Türkiye Sermaye Piyasası Aracı Kuruluşları Birliği'ne bildirecekler. Bildirime ilişkin usul ve esaslar Birlik tarafından belirlenecek. Bankalar da ortakları, yönetim kurulu üyeleri ve denetçileri dışında, sermaye piyasası faaliyetleriyle ilgili birimlerinde yıkları değişiklikleri aynı sürede bu Birliğe bildirmekle yükümlü olacaklar.

Aracı kurumlar faaliyet konularına ilişkin olarak ilgili mevzuatta öngörülen genel ve özel koşullarla ilgili olarak merkez dışı örgütleri dahil teşkilatlarındaki organizasyon, mekan, belge ve kayıt sistemindeki değişiklikleri de meydana geldikleri tarihi izleyen 15 gün içinde Kurul'a yazılı olarak bildirecekler. Aracı Kurum genel müdürünün görevden ayrılması durumunda da ayrılma nedenlerinin aynı şekilde Kurul'a bildirilmesi gerekiyor.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle