GeriEkonomi AP milletvekilleri o sözleri affetmedi
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

AP milletvekilleri o sözleri affetmedi

AP milletvekilleri o sözleri affetmedi

Avrupa Parlamentosu’nun (AP) 73 milletvekili, Euro Grubu Başkanı ve Hollanda Maliye Bakanı Jeroen Dijsselbloem’in Avrupa’nın güney ülkeleriyle ilgili yaptığı açıklamalardan dolayı özür dilemesini ve istifa etmesini istedi.

AP’deki Avrupa Halk Partisi (EPP), Avrupa Liberaller ve Demokratlar İttifakı (ALDE), Sosyalistler ve Demokratlar Grubu (S&D) ve Avrupa Birleşik Solu (GUE) üyesi çoğunluğu İspanya, İtalya, Portekiz, Yunanistan ve Romanya’dan oluşan 73 milletvekili, güney Avrupa ülkeleriyle ilgili açıklamalarına tepki olarak Euro Grubu Başkanı Dijsselbloem’e mektup gönderdi. İspanya haber ajansı Europa Press’in yayınladığı mektupta, Dijsselbloem’in yaptığı açıklamaların ‘eşitliğe, kadınlara ve AB ülkelerine saldırı içeriğinde olduğuna’ dikkat çekildi.

‘BİZİ TEMSİL ETMİYORSUNUZ’

Mektupta şu ifadelere yer verildi: “Yaptığınız açıklamalar nedeniyle sizin bizi temsil ettiğinizi düşünmüyoruz. Bu nedenle tekrar özür dilemenizi ve mevcut pozisyonunuzdan istifa etmenizi istiyoruz. Bizim görüşümüze göre, Kalvenist kültürün başkalarına ayrımcılık yapmakla hiçbir bağlantısı yoktur. Direkt olarak seçilmiş ve Avrupa vatandaşlarını temsil eden kişiler olarak istifa talebimizi bir kez daha yinelemekteki gerekçemiz budur.”
Dijsselbloem, geçen hafta Alman Frankfurter Allgemeine Zeitung gazetesine verdiği mülakatta, “AB’nin güney ülkeleri tüm yardım paralarını alkol ve kadına harcayıp sonra yeniden yardım istiyor” ifadesini kullanmıştı.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle