GeriEkonomi Ankara'da ‘İşsizlik fonu’ isyanı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  11
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Ankara'da ‘İşsizlik fonu’ isyanı

Ankara'da ‘İşsizlik fonu’ isyanı
refid:12316301 ilişkili resim dosyası

TÜRKİYE Devrimci İşçi Sendikaları (DİSK) Ankara Bölge Temsilciliği üyesi bir grup, Türkiye İş Kurumu İl Müdürlüğü önünde İşsizlik Fonu'nda biriken paraların amaç dışı kullanıldığı gerekçesiyle eylem yaptı.

Müdürlük önünde toplanan yaklaşık 100 kişilik grup, ‘AKP elini işsizlik fonundan çek’ pankartı açarak, hükümet aleyhine sloganlar attı. DİSK Ankara Bölge Temsilcisi Kani Beko, AKP iktidarının kriz fırsatçılığı yaptığını savunarak, “AKP iktidarı şimdi de İşsizlik Fonu'nda biriken paraları amaç dışı kullanmak istemektedir. TBMM'de AKP çoğunluğunun oldu bitisiyle 11 Ağustos'ta İşsizlik Fonu'nda biriken paranın amaç dışı kullanımına imkan veren bir yasayı kabul etmiştir. 6 milyona ulaşan işsizlerin yalnızca 292 binin yararlanabildiği bir fonun yatırım bahanesiyle bütçeye aktarılmasına imkan veren bu yasa kuşkusuz vicdanları sızlatmıştır” dedi. Kani Beko, şöyle devam etti:

“Bir fon düşününüz ki işçilerin ücretlerinden kesilen paralardan oluşsun. Ama bu fon üzerinde işçilerin hiçbir söz hakkı olmasın. Krizin en ağır koşullarında gerçek işsiz sayısı 6 milyona ulaşmışken yaralanan insan sayısı 292 bin kişi olsun. Bu fonda biriken paraların asıl sahibi işçilerdir ve işsizlerdir. Onların faydalanması gerekirken tek faydalanmayan onlar oluyor. DİSK yasanın iptali için hukuk süreci dahil her türlü zeminde mücadelesini sürdürecektir. İşçi sınıfının parasına göz diken kriz fırsatçıları amaçlarına ulaşmayacaktır.”

Konuşmanın ardından kısa bir süre daha müdürlük önünde sloganlar atarak tepkilerini dile getiren grup, daha sonra dağıldı.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle