GeriEkonomi Anadolu Jet de çekildi, Cengiz Topel Havaalanı'na uçan kalmadı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  21
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Anadolu Jet de çekildi, Cengiz Topel Havaalanı'na uçan kalmadı

Anadolu Jet de çekildi, Cengiz Topel Havaalanı'na uçan kalmadı
refid:27172287 ilişkili resim dosyası

İZMİT’te büyük umutlarla 2011 yılında sivil uçuşlara açılan Cengiz Topel Havaalanı’ndan, Borajet’ten sonra Anadolu Jet de sürekli zarar edilmesi nedeniyle bugünden itibaren çekildi.

İzmit’te askeri amaçlı Cengiz Topel Havaalanı’nın yanında 25 yıl önce yaptırılmasına rağmen ekonomik olmadığı gerekçesiyle uçuşa açılmayan sivil havaalanı, 17 ağustos 1999 tarihindeki Marmara Depremi’nde de hasar görünce içindeki cihazlarıyla birlikte kaderine terk edildi. 2011 yılında binaları ve pisti onarılan havaalanından Bora Jet Trabzon’un yanı sıra haftanın belirli günleri Erzurum’a da uçuş başlattı, ancak o da ekonomik kuşullar nedeniyle vaçzgeçti. Son olarak gelen Anadolu Jet ise, değişik bir sistem uygulayarak Türkiye’nin her yerine aynı fiyatla, ancak aktarmalı olarak uçuş başlattı. Anadolu Jet de bugünden itibaren uçuşlarına son verdi.

Kocaeli Ticaret Odası (KOTO) Başkanı Murat Özdağ da haftalık değerlendirme toplantısında yaptığı konuşmada sivil havacılığa açılmasına rağmen yeterli ilgiyi görmeyen Cengiz Topel Havalimanıyla ilgili pistin genişlitelerek ticari uçuşlara açılması gerektiğini söyledi.

Murat Özdağ Sivil Havacılığa açılan Cengiz Topel Havalimanı’nın sivil havacılık noktasında yeterli ilgiyi görmediğini söyleyerek konuşmasına söyle devam etti:

"Yaklaşık 1 yıl önce Cengiz Topel Havalimanın yeniden uçuşlara açılması noktasında Doğu Marmara’daki tüm oda ve Sivil Toplum Örgütlerini toplarak siyasilerin de desteği alınarak uçuşlar başlatılmıştı. Ancak gerek uçuş güzergahının aktarmalı olması, gerek bizim yeteri kadar anlatamadığımızdan kaynaklı gerekli ilgiyi görmedi. Gerekli karşılığı görmediği için de tek uçuşlu seferlerin de bugünlerde kalkacağı noktasında bilgiler alıyoruz. Biz bu pistlerin iki taraftan genişleterek ticari uşuçlara açılabileceğini düşünüyoruz. Bu önemli bir konu ve tüm yetkilileri adım atmaya davet ediyoruz. Ticari uçuşlara açıldığı taktirde Kocaeli’ndeki sanayi kuruluşları ve ticaret hayatında önemli gelişmeler yaşanacağını düşünüyoruz."


Yorumları Göster
Yorumları Gizle