GeriEkonomi ALTININ FİYATI ARTINCA AYARI DÜŞTÜ
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  10
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

ALTININ FİYATI ARTINCA AYARI DÜŞTÜ

ALTININ FİYATI ARTINCA AYARI DÜŞTÜ
refid:21503979 ilişkili resim dosyası

Son günlerde fiyatı hızla yükselen ve ABD Merkez Bankası'nın parasal genişleme kararıyla da “tavan” yapan altın fiyatları vatandaşı düşük ayarlı altın almaya yöneltti.


Türkiye'de özellikle düğünlerde, doğumlarda hediye edilmek istenen altına sahip olmak isteyenler, bütçelerini de aşmamak için 24, 22, 18 veya 14 ayar yerine 8 ayar altını tercih etmeye başladı.

İstanbul Kuyumcular Odası Başkanı Alaattin Kameroğlu, geçtiğimiz hafta Fed'in parasal genişleme adımından sonra altın fiyatlarının hızla yükselmeye devam ettiğini söyledi.

KÖFTE VE BONFİLE ÖRNEĞİ

Fiyatların yükselmesiyle birlikte, yüksek ayar takı satın alma imkanı olmayanlara yönelik üretimlerin hızlandığını dile getiren Kameroğlu, “8 ayar altın, 14 ayar altına göre daha ucuz. Aynı gramajlardaki 8 ayar bir altın, 14 ayar altına göre 3'te 1 daha ucuzdur ancak 8 ayar altın yağı bol bir köfte, yüksek ayarlı altın ise bonfile gibidir” dedi.

Kameroğlu, 8 ayar altınların piyasada yaygınlaşabileceği yönündeki değerlendirmelere de değinerek, bunun insanların tercihine ve altın fiyatlarının seyrine bağlı olduğunu ifade etti.

“VATANDAŞ EKONOMİK TAKILARA YÖNELDİ”

Ankara Kuyumcular ve Saatçiler Odası Başkanı Hasan Çavuşculu da altın fiyatlarının yükselmesiyle birlikte vatandaşların daha ekonomik takılara yöneldiğini, bu nedenle de 8 ayar altınlara olan talebin arttığını bildirdi.

Altının genellikle yatırım aracı ve takı olarak tercih edildiğine değinen Çavuşculu, “Tasarruf etmek ile takı olarak kullanmak farklı şeylerdir. Tasarruf edilebilecek altınlar, darphanenin basmış olduğu Cumhuriyet Altınları ve işçiliği çok düşük olan ürünlerimizdir” dedi.

Çavuşculu, 8 ayar altın ile 14 ayar altınların kullanım ve dayanıklılık açısından farkları olmadığını belirterek, vatandaşların gönül rahatlığı ile 8 ayar takıları da kullanabileceğini sözlerine ekledi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle