GeriEkonomi ABD kapıyı açtı, Türkiye İsviçre’de milyar dolarlık hesapların izini sürebilecek
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  21
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

ABD kapıyı açtı, Türkiye İsviçre’de milyar dolarlık hesapların izini sürebilecek

ABD kapıyı açtı, Türkiye İsviçre’de milyar dolarlık hesapların izini sürebilecek
refid:12326356 ilişkili resim dosyası

ABD’nin İsviçre bankası UBS ile yaptığı anlaşma, başka ülkeler için de örnek oluşturabilecek. Bu doğrultuda Türkiye de, İsviçre ve diğer ülke bankalarındaki Türkiye kaynaklı hesapları isteme hakkına sahip olacak. İsviçre, Avusturya ve Almanya gibi ülkelerde, Türkiye kaynaklı 20 bini aşkın hesapta, 100 milyar doların üstünde para bulunuyor.

ABD yönetiminin, İsviçre bankası UBS ile yaptığı anlaşmanın ‘Beyaz Liste’ üyesi diğer ülkeler için örnek oluşturacağı belirtiliyor. Bu anlaşmanın ABD’nin yanı sıra, Almanya, Fransa, İngiltere, Japonya, Çin gibi ülkelerin yer aldığı ‘Beyaz Liste’nin, bu ülkelere, ‘Vergi Cenneti’ olarak kabul edilen ve gizli hesapların bulunduğu ülkelerdeki hesapları ayrıcalıklı olarak isteme hakkı getireceğinden söz ediliyor. Bu da Türkiye gibi bir çok ülkenin de, başta İsviçre olmak üzere yurttaşlarının başka ülkelerdeki hesapları konusunda bilgi isteyebileceği anlamına geliyor.

20 bini aşan hesap

İsviçre başta olmak üzere, Lüksemburg, Belçika Avusturya ve Almanya gibi ülkelerde, Türkiye kaynaklı 20 bini aşkın hesapta, 100 milyar doların üstünde bir paranın bulunuyor. Sadece İsviçre’deki hesaplarda 60 milyar doların üstünde para bulunduğu belirtilirken, diğer ülkelerdeki hesaplarla birlikte 100 milyar doları aşan paranın Türkiye’ye dönüş yolunun açılabileceği kaydediliyor.

OECD’de yeni çalışma

Anadolu Ajansı’nın haberine göre bu gelişmelerin dayanağı ise Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD) tarafından yapılan yeni bir çalışma. Bu çalışma çerçevesinde, Türkiye gibi OECD’nin Beyaz Listesi içinde bulunan ülkeler, İsviçre ve diğer ülke bankalarındaki Türkiye kaynaklı hesapları isteme hakları olacağından söz ediliyor.

OECD’nin çalışmalarına yön veren ABD-UBS anlaşmasının geçmişi ise, geçen yıla dayanıyor. ABD Vergi Dairesi, geçen yıl UBS’ye karşı bir dava açmış, bu davayı da şubat ayında kazanmıştı. ABD yönetimi, 52 bin civarında ABD vatandaşının, yaklaşık 15 milyar dolarının İsviçre’deki gizli hesaplarda saklandığını iddia ediyor ve bu hesap sahiplerini bilmek istiyordu. Ancak UBS, ABD’nin bu isteğine karşı direndi. UBS CEO’su Oswald Gruebel, bu isteğin ‘müşteri sırrı’na girdiğini belirterek, kimliklerin açıklanması talebini karşılamayacağını belirtmişti. Davayı kaybedince uzlaşma yoluna gitmişti.

Temel nedeni kriz

ABD’li yetkililer ile İsviçre bankacılık devi UBS arasında yapılan pazarlıklar sonucunda, rakam bir hayli düşse de bir anlaşmaya varıldı. ABD ile UBS’nin, gizli hesapların öğrenilerek açıklanması konusundaki bundan bir süre önce anlaşma imzaladıkları duyurulmuştu. Bu anlaşmaya göre UBS, ABD Gelir İdaresi tarafından istenilen 4 bin 450 civarında ABD vatandaşının isimlerini vermek zorunda kalacak. Bu anlaşmanın hızlandırılmasında, krizde likidite sıkıntısının da etkili olduğu vurgulanıyor. Sonuçta ABD yetkilileri ilk bilgilere eylülde kavuşacak. Ancak bu uygulamadan Türkiye gibi ‘Beyaz Liste’deki diğer ülkelerin yararlanması ise biraz daha zaman alacak.

‘Beyaz Kara ve Gri’ diye 3 liste var

ÖZELLİKLE kara para ile mücadelede işi sıkıya alan OECD’nin, bu yöndeki çalışmaları uzunca bir süredir devam ediyor. OECD, İsviçre, Avusturya gibi ülkelere, vergi kaçırmaya imkan veren gizli hesapların açılması ve üye ülkelerin vergi yetkililerine inceleme imkanı tanınması konusunda bastırıyordu. OECD, bunu yerine getirmeyen ülkelerin, “Kara Liste”ye alınacağı uyarısında da bulunuyordu. Nisan ayı başında yapılan G20 zirvesinde, “vergi cennetine giden para şeffaf olsun” kararı çıkarken, OECD’de de “Kara” ve “Gri” listelerdeki ülkeleri açıklamıştı. OECD sıralamasında, örgütün para aklama ile mücadele, vergi kaçırma ve diğer ilkelerini yerine getirmesine göre ülkeler, “Gri Liste” ve “Kara Liste” şeklinde sınıflandırılmıştı.

OECD’nin Gri Listesi

VERGİ CENNETLERİ
Andora
Anguilla
Antigua ve Barbuda Adaları
Aruba
Bahamalar
Bahreyn
Beliz
Bermuda
İngiliz Virgin Adaları
Cayman Adaları
Cook Adaları
Dominika
Cebelitarık
Grenada
Liberya
Liechtenstein
Marşal Adaları
Monaco
Montserrat
Nauru
Hollanda
Karayipler
Niue
St. Kitts ve Nevis
Saint Lucia
St. Vincent & Grenadines
Bağımsız Samoa Devleti
San Marino
Türk ve Caicos Adaları
Vanuatu Cumhuriyeti

DİĞER FİNANS MERKEZLERİ
Avusturya
Belçika
Bruney Sultanlığı
Şili
Guatemala
Lüksemburg
Singapur
İsviçre

* Kaynak OECD

Yorumları Göster
Yorumları Gizle