GeriEkonomi ABD bankaları İngiltere’den çıkmayı planlıyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

ABD bankaları İngiltere’den çıkmayı planlıyor

ABD bankaları İngiltere’den çıkmayı planlıyor

İNGİLTERE’nin Avrupa Birliği’nden çıkması halinde, Wall Street’in önde gelen bankalarının Londra merkezli operasyonlarının bir kısmını İrlanda’ya taşımayı değerlendirdikleri öne sürülüyor.

İngiliz ekonomi gazetesi Financial Times’ın (FT) konuya yakın kaynaklara dayandırdığı haberine göre Citigroup, Morgan Stanley ve Bank of America, Avrupa operasyonlarının yönetimi için İrlanda’yı Londra’ya alternatif olarak değerlendirmekte olan Wall Street bankalarının başında geliyorlar.

İrlanda alternatİf mi?

FT’ye konuşan kaynaklar, Avrupa operasyonları merkezlerinin İrlanda’ya taşınmasının henüz çok erken aşamada bir plan olduğunu da ifade ediyorlar. Ancak ABD bankaları, Euro Bölgesi bankacılık birliğinin İngiltere’yi soyutlamakla tehdit etmesi ile İngiltere’den olası çıkış için hazırlıklara başladı. İngiltere merkezli bir Wall Street bankası yöneticilerinden bir kişi, “Açıkçası ben bazı faaliyetleri İrlanda’ya taşımayı gözden geçiriyorum. Bence İrlanda merkez bankası ve hükümeti bundan memnun olurlar. Bu konu daha çok ABD ve Asya bankalarının çoğu Avrupa operasyonlarını yürütmek için merkez olarak İngiltere’yi seçmişlerdi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle