09 Ekim 2015 Cuma 16:57
İstanbul 22ºC
IMKB 82406 / 0,5 $ 1.7690 / %0 2.3580 / %-0,42 Altın 95,69 / %0,67 € / $ 1.3343 / %-0,32 ADnet  
Reklam için
» Seçim geçti sıkıntı geçmedi
» Seçim piyasaları nasıl etkileyecek?
» Yastık altından altın çekecek
» Hollande'ın büyüme formülü
» Borsa 20 yıllık rekoruna yaklaştı
» Yunanistan seçimleri piyasalara yaradı
» Dünya liderleri Meksika'da
» İspanya'da borçlanma maliyeti rekor düzeyde
» İngiltere'nin ticaret açığında büyük artış
» Moody's Nokia'yı 'çürüğe' çıkardı
AJANDA
HİSSELER
YAZARLAR
İMKB II. SEANS
İMKB A-F
İMKB F-M
İMKB M-Z
Yatırım Fonları
A TİPİ FONLAR
B TİPİ FONLAR
SERBEST DÖVİZ
ÇAPRAZ KURLAR
ALTIN FİYATLARI
MB KURLARI
Yenibiriş
Emlak
Oto
Tatil
Sayfa satışları
Anneyiz.biz
En iyi on
Hürriyet Kurumsal
Hürriyet Almanya
Hürriyet USA
Okur Temsilcisi
Reklam
Bize Ulaşın
 
Önceki Haber     Sonraki Haber

İşçi emeklisine zam müjdesi

 
A.A.
Yılın ilk 5 ayında gerçekleşen enflasyonla yüzde 4,12 oranında zammı garantileyen SSK ve Bağ-Kur emeklileri, gelecek aydan itibaren aylıkları için 3 Temmuz'da açıklanacak 6 aylık enflasyon oranlarını bekliyor.

Hükümet, yılın birinci 6 ayında SSK ve Bağ-Kur emekli, dul ve yetimlerinin aylıklarına yüzde 5 zam yapmıştı. Yılın ikinci 6 ayından itibaren ise emekli aylıklarının Ocak-Haziran döneminde gerçekleşen enflasyon kadar artırılacağı açıklanmıştı.

Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK), 3 Haziranda 5 aylık enflasyonu yüzde 4.12 olarak açıklamasının ardından, bu oranda zammı garantileyen emekliler, şimdi 3 Temmuzda 6 aylık enflasyon oranlarının açıklanmasını bekliyor.
Halen en düşük SSK emekli aylığı 527 YTL 15 YKr, en yüksek SSK emekli aylığı ise bin 478 YTL 10 YKr düzeyinde bulunuyor.

Devredilen Bağ-Kur'dan 1479 Sayılı Esnaf ve Sanatkarlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Kanunu'na göre 1. basamaktan aylık alan emeklilere 394 YTL 8 YKr, 24. basamaktan aylık alanlara emeklilere bin 236 YTL 74 YKr ödeniyor. 2926 Sayılı Tarımda Kendi Adına ve Hesabına Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kanunu'na göre 1. basamak aylıkları 263 YTL 38 YKr, 24. basamak aylıkları ise 732 YTL 80 YKr düzeyinde bulunuyor.

EMEKLİLER NE DİYOR?

Türkiye İşçi Emeklileri Derneği (TİED) Genel Başkanı Kazım Ergün, A.A muhabirine yaptığı açıklamada, her şeyden önce, gelecek ay yapılacak artışların, yüzdelik olmamasını istediklerini belirtti. Yüzdelik zamların asgari ve azami aylıklar arasındaki makası açtığını ifade eden Ergün, seyyanen yapılacak artışlarla aylık farklarının giderilmesini talep ettiklerini kaydetti.

“Geçen 4,5 yıldaki artışların enflasyon oranlarının üzerinde gözükse de, emekli aylıklarının alım gücünün düştüğünü” savunan Ergün, “Alım gücünün korunması için en düşük SSK ve Bağ-Kur emekli aylığının hiç olmazsa açlık sınırı seviyesine çekilmesini talep ediyoruz” diye konuştu.

Ergün, geçen yıl memur emeklilerine yapılan zamların ve ödenen enflasyon farklarının kümülatif toplamının SSK ve Bağ-Kur emeklilerine yapılan zamdan fazla olduğunu anlatarak, “Bu haksızlığın da fark ödenerek ortadan kaldırılmasını istiyoruz. Bu konuda yasal sürece de başvurduk” dedi.

“VAAT DEĞİL, İCRAAT...”

Tüm İşçi Emeklileri Derneği Genel Başkanı Satılmış Çalışkan da enflasyon oranı dikkate alınarak yapılan zamların kendilerine “bir şey getirmediğini” söyledi. Yılın ilk 5 ayında enflasyonun yüzde 4'ün üzerinde çıktığına dikkati çeken Çalışkan, “Bu da tartışmalı... Çarşı-pazar enflasyonu, açıklanandan çok daha yüksek” diye konuştu.

“Artık vaat değil, icraat istediklerini” ifade eden Çalışkan, “Aylıklarımızın, insanca yaşanabilecek bir düzeye çekilmesini talep ediyoruz. Bunun için her şeyden önce SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin asgari aylığı, memur emeklilerinin asgari aylığı seviyesine yükseltilmelidir. Çünkü memur emeklileri ile SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin aylıkları arasında ciddi bir fark var” dedi. Çalışkan, emekli aylıkları arasındaki adaletsizliği giderecek intibak düzenlemesinin de biran önce yapılmasını istediklerini sözlerine ekledi.

BAĞ-KUR EMEKLİLERİ

Tüm Bağ-Kur Emeklileri Derneği Genel Başkanı Hasan Çavuşçulu ise “uzun yıllar ödenen primlerin ardından aldıkları aylığın yetersiz olduğunu” söyledi. Enflasyon oranında artışın aylıkları yaşanabilir bir seviyeye yükseltmeyeceğini kaydeden Çalışkan, “Enflasyon yüzde 5 çıksa, 500 YTL alana 25 YTL zam gelir. Bu da hiçbir şeye yetmez. Bu nedenle, en düşük emekli aylığının 750 YTL civarına yükseltilmesini ve artışların da yeniden değerlendirilmesini istiyoruz” diye konuştu.

  Yorum Sayısı 3 / 83     Yorumlarınızı yazmak için tıklayın >>
Diğer Yorumlar
Savaş İşbuğa ('Dengedeyim' tüm yorumları) 06/06/2007 - 17:44
Refah payı olmadan yapılan enflasyon oranındaki zam zam değil kandırmacadır. Buna zam nasıl diyorlar anlamıyorum. Bu yitirilen para değerinin karşılanmasıdır. Bu zam değildir. Zam verilecek ek refah payıdır.
SSEL SSEL ('julyy' tüm yorumları) 06/06/2007 - 17:43
Her tarafı zam olsa ne ifade eder ki? üç kuruş para kimsenin umrunda bile değil..bunlar kandırmaca.
fatih doğan ('konstantinapolis' tüm yorumları) 06/06/2007 - 17:41
harca harca bitmez bu şimdi.
Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Hürriyet veya hurriyet.com.tr sorumlu tutulamaz.
  Yorum Sayısı 3 / 83     Yorumlarınızı yazmak için tıklayın >>
Diğer Yorumlar
 ADnet Reklamları Bu bir reklamdır.
          Vuslat Doğan      Tüm Haberler
  Hürriyet Kurumsal Hürriyet USA Hürriyet Avrupa Hürriyet Emlak Yenibiris.com Anneyiz.biz Hürriyet Oto İddaa Avrupa Birliği DYH