GeriEkonomi 500 milyon dolara bitecek kira 3 yıl sonra başlayacak
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

500 milyon dolara bitecek kira 3 yıl sonra başlayacak

Ofer Grubu’nun şirketi Royal Caribbean önderliğindeki ortaklığın 3.5 milyon Euro (4.3 milyon dolar) teklif ettiği Galataport’un yapım maliyeti 500 milyon dolar hesaplanıyor. Sözleşmeye göre 3 yıllık inşaat sürecinde ödeme yapmayacak olan grup, 4.3 milyon doları 46 yıl süresince yıllık kira bedeli olarak ödeyecek.

YAP-işlet-devret modeliyle 49 yıllığına işletme hakkı ihalesini İsrailli Ofer Grubu’nun ABD merkezli şirketi Royal Caribbean Cruises önderliğindeki Ortak Girişim Grubu’nun kazandığı Galataport için 500 milyon dolarlık (400 milyon Euro) bir yatırım olması hesaplanıyor.

3 YIL ÖDEME YOK:

İstanbul Salıpazarı-Karaköy Kruvaizyer Liman Turizm Ticaret Kompleksi’nin (Galataport) yapımı için öngörülen 3 yıllık inşaat süresince kazanan firmanın herhangi bir ödeme yapması öngörülmüyor. Verilen bilgilere göre, halen mevcut arazi üzerinde bulunan Türkiye Denizcilik İşletmeleri birimleri ve kiracılar 2 yıl içinde buradan tahliye edilecek. Buna göre 2007 yılında inşaatına başlaması gereken Galataport, 2010 yılında kapılarını ziyaretçilerine açacak.

YILLIK KİRA GİBİ ÖDENECEK:

Ödemesiz 3 yılın ardından Galataport’un işletileceği 46 yıl boyunca yıllık kira bedeli olarak ödeme yapılması gerekiyor. Verilen 4.3 milyon dolarlık teklifin onaylanması halinde, bu da bugünkü kurla KDV hariç yaklaşık 94 milyon dolarlık yıllık ödemeyi kapsıyor. Royal Caribbean Hukuk Danışmanı Meltem Akol, maliyet ve ödemeye ilişkin detayların açıklanması için teklifin onaylanmasının beklendiğini belirtirken, konsorsiyum ortaklarının çok güçlü bir özkaynak yapısına sahip olduğunu vurguladı.

YÜZDE 20’Sİ ÖZKAYNAKLA:

Sözleşmeye göre Galataport ihalesini kazanan ortaklığın yatırım maliyetinin fiyatın en az yüzde 20’sini özkaynakla karşılaması planlanıyor. Bu da 500 milyon dolarlık maliyet hesabı üzerinden 100 milyon dolarlık bir kaynak anlamına geliyor. Danışmanı Meltem Akol, konsorsiyumun özkaynakla karşılanması planlanan oranı yüzde 20’nin daha üzerinde öngördüğünü belirtti.

PROJE DEĞİŞMEZ:

İhaleyi kazanan firmanın Galataport Projesi üzerinde değişiklik yapma hakkı bulunmuyor. Verilen tekliflerin hazır bir projeye olduğunu hatırlatan Meltem Akol, o nedenle projede herhangi bir değişikliğin öngörülmediğini kaydetti. Tabanlıoğlu Mimarlık’ın projesini oluşturduğu Galataport bir kruvaziyer liman tesisinin yanı sıra en az bir tanesi uluslararası standartlarda 5 yıldızlı olmak üzere, uluslararası zincirler tarafından işletilecek nitelikte 2 oteli de içeriyor. Yılda 11 milyon kişinin ziyaret etmesi beklenen Galataport’ta bunların yanı sıra dükkanlar, satış üniteleri, yeme-içme alanları, sinema, müze gibi eğlence tesislerinin yanı sıra otopark, kapalı garaj gibi yapılar da yer alıyor.

4.3 milyar dolarlık konsorsiyumun çöpçatanlığını Kutman yaptı

GLOBAL
Yatırım Holding’in patronu Mehmet Kutman, ABD’li Royal Caribbean Cruises, Rousse Tri-Party Miscellaneous ve Sasso Holding’in yerli ortak olarak da Global Yatırım Holding, IC Antbel Antalya Bebek Turizm ve Limak İnşaat’tan oluşan ortak girişim grubunu biraraya getiren kişinin kendisi olduğunu açıkladı.

PAYIM YÜZDE 21:

Global Yatırım Holding’in sanıldığı gibi bu projede sadece danışman olarak görev almadığını, ortaklardan biri olduğunu vurgulayan Kutman, ‘Ortaklıkta herkesin payı aşağı yukarı eşit. Öyle düşünüldüğü bu projede küçük ortak değiliz. Biz de yüzde 21’lik payımız ile Galataport projesinin ortaklarından biriyiz’ dedi. Galataport için kurulacak şirkette de payı doğrultusunda temsil edileceğini belirten Kutman, yapılması planlanan 400 milyon Euro’luk yatırımda ise bir payının olmayacağını açıkladı.

ARACILIK YAPTIM:

Galataport’ta en yüksek teklifi veren Royal Caribbean Ortak Girişim Grubu’ndaki her bir üyenin konusunda uzman kuruluşlar olduğuna dikkat çeken Mehmet Kutman, ‘Bunların hepsini biraraya ben getirdim, aracılığı ben yaptım’ dedi. Bu ortaklığın kurulmasıyla birlikte Türkiye’ye önemli miktarda bir yabancı sermaye girişi olacağını da vurgulayan Kutman, bunun da ülke açısından önemli olduğunu kaydetti. Konsorsiyumu oluşturan ortaklıkların özkaynaklanının 40 milyar dolar olduğunu belirten Kutman, Galataport için çok iyi hazırlandıklarını ve pnojeye verilen 3 milyar 538 milyon Euro’luk (4.3 milyar dolar) fiyatın TSKB’nin (Türkiye Sınai Kalkınma Bankası) yaptığı değerlendirme sonucu ortaya çıktığını belirti.

Ofer-Global ortaklığı Meclis’e taşındı

CHP, Tüpraş ihalesi öncesinde şaibeli bir şekilde aldığı hisselerle dikkat çeken İsrailli işadamı Sami Ofer’i Meclis gündemine taşıdı. CHP Genel Sekreter Yardımcısı Mehmet Sevigen, Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener’e Ofer’in Başbakan Tayyip Erdoğan ve Maliye Bakanı Kemal Unakıtan ile yakınlığı olup olmadığını sordu. Sevigen, TBMM Başkanlığı’na verdiği soru önergesinde, Bakanlar Kurulu’nun bu satıştan haberi olup olmadığını gündeme getirdi. Sevigen, İsrail gazetelerinin Tüpraş hisselerini alış şeklini eleştirdiği Ofer Grubu için ‘Sadece İsrail’de değil, tüm dünyada hükümetleri maymuna çeviriyor’ ifadesini kullandığını anımsatarak ‘Pis kokular sizi rahatsız ediyor mu’ diye sordu.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle