Geri Ekonomi 4 milyar dolarlık olduk bu yıl hedef 5 milyar dolar
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  3
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

4 milyar dolarlık olduk bu yıl hedef 5 milyar dolar

Zorlu Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Zorlu, bu yılki hedefin 5 milyar dolar olduğunu açıkladı. Dış pazarda 3.5 milyar dolarlık ciroya ve istihdamda ise 35 bin kişiye ulaşmak istediklerini belirten Zorlu, ‘Biz dedikodu değil, üretim, ihracat, istihdam yapıyoruz. Büyüme ve başarı bizim Türkiye’ye borcumuzdur’ diye konuştu.

DENİZBANK ve pazarlama şirketleri hariç 2004 yılında 4 milyar dolarlık ciro gerçekleştirdiklerini belirten Zorlu Holdign Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Zorlu, ‘hedeflerimiz büyük’ diyerek büyümeye devam edeceklerini açıkladı. ‘Büyüme ve başarı bizim Türkiye’ye borcumuzdur. Ülkemiz bizden bunu bekliyor’ diyen Zorlu, 3.5 milyar doları yurtdışından olmak üzere bu yıl için 5 milyar dolarlık ciro hedeflediklerini söyledi.

MEVCUT ALANLARDA BÜYÜME:

Ağabeyi Zeki, yeğenleri Olgun ve Senem, kızı Şule Zorlu ve grup yöneticileri ile birlikte düzenlediği toplantıda grubun 2004 yılı performansını ve 2005 yılı hedeflerini açıklayan Ahmet Nazif Zorlu, ana faaliyet alanlarında büyümeye devam edeceklerini kaydetti. Grubun faaliyet gösterdiği tekstil, dayanıklı tüketim, finansal hizmetler ve enerji alanındaki iddiasını rakamlarla ortaya koyan Zorlu, ‘Amacımız bulunduğumuz alanlarda çok daha güçlü hale gelmek’ dedi. Bunun ‘Bu alanlar dışında başka iş yapmayız’ anlamına gelmediğini de söyleyen Zorlu, tekliflere de açık olduklarını dile getirdi.

HEDEF 35 BİN ÇALIŞAN:

2004 yılında Denizbank ve pazarlama şirketleri hariç 4 milyar dolarlık ciro gerçekleştiğini belirten Zorlu, dış satışların 3 milyar doları bulduğunu, istihdamda ise 30 bin kişiye ulaştıklarını kaydetti. 2005 yılındaki ciro hedeflerinin yüzde 25 artışla 5 milyar dolar olduğunu açıklayan Zorlu, dış pazar ciro hedeflerinin 3.5 milyar dolar, istihdam hedeflerinin ise 35 bin kişi olduğunu kaydetti. Şu anda 30 bin çalışanla istihdam sıralamasında Türkiye’nin üçüncü büyük grubu olduklarına dikkat çeken Zorlu, ‘Başarı ve büyüme bizim Türkiye’ye borcumuzdur, ülkemiz bizden bunu bekliyor’ diye konuştu.

DEDİKODU DEĞİL ÜRETİM:

İstanbul Sanayi Odası (İSO) kayıtlarına göre son 6 yılda 5 kez Vestel ile ‘ihracat şampiyonu’ olduklarına dikkat çeken Zorlu, ‘2004 yılı ihracatımız 21.1 milyar dolar, yurtdışı şirketlerle birlikte 2.4 milyar dolar. Bizim iddiamız ihracatta 1 numara olduğumuz. Nedendir bilmiyorum serbest bölgedeki 350 milyan dolarlık ihracatımızı sayılmamakta’ diye konuştu. ‘Hedeflerimiz büyük 2010 yılında inşallah 8 milyar dolar ihracat yapacağız’ diyen Zorlu, bu konuda şunları söyledi: ‘Bundan 10 yıl evvel 1 milyon TV üreteceğiz dediğimizde kimse inanmıyordu, geçen yıl 10 milyon TV ihraç ettik. Yaptıklarımız yapacaklarımızın teminatıdır. İşsizliğin yüzde 10 olduğu, işsizlerin kapı kapı dolayıp ‘iş, iş’ dediği ülkede biz de ‘üretim, üretim’ diyoruz. Diyoruz ki hedefimiz büyük, koşmak gerekir. Ne yapıyorsak ne yapacaksak, bunu ülke adına sürdürmeye devam edeceğiz. Bundan kimsenin de şüphesi olmasın. Biz dedik ki dedikodu yapmıyoruz, dedikodu üretmiyoruz, üretim yapıyoruz, istihdam, ihracat yapıyoruz. Büyüme ve başarı bizim Türkiye’ye borcumuzdur, ülkemiz bizden bunu bekliyor.’

Vestel 30 milyon cihaz üretecek

YILLIK
15 milyon adet TV, 9 milyon adet beyaz eşya ve 12 milyon adet dijital kutu üretilen 750 bin metrekarelik kapalı alanı ile Avrupa’nın en büyüğü olduğunu belirttiği Vestel’in bu yılda büyümeye devam edeceğini kaydeden Zorlu, şöyle konuştu: ‘2004 yılı toplam satışları 3.1 milyar dolara ulaşan Vestel Şirketler Gurubu, bu yıl 30 milyon adet cihaz üretimi hedefliyor. Bu yıl 3 milyar dolar dış satış, 820 milyon dolar iç satış gerçekleştirmesi planlanan Vestel, beyaz eşyada 100 milyon dolar, Rusya’da 50 milyon dolar, elektronikte 30 milyon dolar ve Vestelkom’da da 10 milyon dolar olmak üzere 190 milyon dolar yatırım yapacak.’

Ev tekstilinde dünya ikincisi

TAÇ
, Korteks, Linens markaları ile faaliyet gösterdikleri ev teksilinde üretimle dünya ikincisi olduklarına dikkat çeken Zorlu, yıllık 600 milyon metrekare üretimleri bulunduğunu kaydetti. Artan uluslararası rekabete karşın 322 milyon dolarlık ihracat yaptıklarını, toplam satışların 717 milyon doları bulduğunu belirten Ahmet Zorlu, bu alandaki 2005 hedeflerini 850 milyon dolar ciro, 380 milyon dolar ihracat, 480 milyon dolar da iç satış olarak sıraladı. Zorlu, bu yıl Türkmenistan projesi ile birlikte toplam 130 milyon dolarlık yatırım planlayan Zorlu Tekstil Grubu’nun ayrıca uluslararası pazara yönelik marka yatırımları yapacağını da kaydetti. Denizbank Yönetim Kurulu Başkan Vekili Cem Bodur ise, 2005 yılında gruptan 2-3 şirketin daha halka arzını öngördüklerini, Korteks’in de o şirketlerden birisi olduğunu söyledi.

Denizbank ortaklıktan önce değerini düşünüyor

DENİZBANK
’ın grup tarafından satın alınmasından 8 yıl sonra 200 şubesi, 5 bin çalışanı ve 6 milyar dolarlık aktifiyle özel sermayeli bankalar arasında yedinci olduğunu belirten Zorlu, bankanın 2004 yılında net kárının yüzde 50 artışla 103 milyon dolar olduğunu kaydetti. Grubun ortaklıklara bakış açısına yönelik bir soru üzerine Ahmet Zorlu, ‘Her zaman açığız, yurtdışı yatırımlarda ortaklarımız var, yapmayacak olsak oralarda yapmayız’ derken, Denizbank’ın Genel Müdürü Hakan Ateş de, ‘Resmiyete dökülmüş bir görüşmemiz yok. Bizim buradaki hedefimiz elimizdeki değeri büyütmek’ dedi.

Zorlu Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Nazif Zorlu, 2004 yılı performansı ve 2005 yılı hedeflerini açıkladığı toplantıya, ağabeyi Zeki Zorlu, yeğenleri Olgun ve Senem Zorlu, kızı Şule Zorlu ve grup yöneticileriyle birlikte katıldı.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle