GeriEkonomi 3 bankaya terör uyarısı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  2
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

3 bankaya terör uyarısı

3 bankaya terör uyarısı
refid:27728288 ilişkili resim dosyası

MALİYE Bakanı Mehmet Şimşek, terörle mücadele konusunda MASAK’la etkin işbirliği yapmayan 3 bankayı uyardıklarını açıkladı.

Mahremiyetten dolayı bankaların isimleri açıklanmıyor.

MALİYE Bakanı Mehmet Şimşek, suçtan elde edilen gelirlerin tespiti ve terörizmle mücadele açısından Mali Suçları Araştırma Kurulu ile (MASAK) etkili işbirliği yapmayan bankaların olduğunu, 3 bankayı bu kapsamda uyardıklarını açıkladı. Türkiye’nin uluslararası kredibilitesinin yükselmesi, temiz ekonominin sağlanması, rekabet ve verimliliğin artırılması için söz konusu mücadelenin büyük önem taşıdığını vurgulayan Şimşek, “Suçtan elde edilen gelirlerin tespiti ve terörizmle mücadele açısından kurulumuzla etkili işbirliği yapmayan bankalar var. Mahremiyetten dolayı isimlerini açıklamayacağım ama değerlendirmeden geçemeyen 3 bankayı bu kapsamda uyardık. Söz konusu gelirlerin tespiti ve terörizmle mücadelede başarılı olmak için tüm bankalarımızın, şüpheli işlem bildirimi noktasında MASAK’la daha etkin işbirliği yapmalarını bekliyoruz. Bankalarımız, şu ana kadar yaptığımız uyarıları dikkate aldı, bunan sonra da alacaklarından şüphem yok.”

MASAK’ın bankalara ilişkin değerlendirmesinin tamamlandığını, kurulun söz konusu çalışmayı her yıl yaptığını kaydeden Şimşek, suçtan elde edilen gelirlerin aklanması ve terörün finansmanı açısından bankaların yerine getirmeleri gereken yükümlülüklerin çok önemli olduğunu söyledi. Bankaların, şüpheli işlem bildirimi yoluyla MASAK’la yaptıkları işbirliğinin, bu alanlarda ellerini güçlendirdiğini belirten Şimşek, şunları belirtti: “Kurulumuz, bankaları değerlendirirken son bir yılda gönderdikleri şüpheli işlem bildirimlerini hem kalite hem de sayı yönünden değerlendiriyor. Öte yandan, bankaların iş hacmi ve müşteri profiline göre beklenen sayıda bildirimde bulunup bulunmadığı da göz önüne alınıyor. Ayrıca, bankaların şüpheli işlem tanımlamada kullandıkları teknik donanımları da değerlemeye dahil ediliyor.”

KULÜPLERİ DE UYARMIŞTI

Kayıt dışı ile mücadele açısından da şüpheli işlem bildirimlerini her alanda artırmak için çalışmalar yapan Maliye Bakanlığı, geçtiğimiz aylarda spor kulüplerini de değerlendirmişti. Şimşek, spor alanında şüpheli işlem bildirimi açısından sorunlar olduğunu belirterek, kulüplerden MASAK’a hiç bildirim gelmediğini belirtmişti. Şimşek, MASAK’ın şüpheli işlem bildirimlerinin sayısını artırmak için sektörlerle bir araya geleceğini açıklamıştı. Şimşek, bankalar başta olmak üzere spor kulüpleri, şans oyunu oynatıcıları gibi belirli sektörlerin temsilcileriyle görüşmeler yapılacağını kaydetmişti.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle