Merhaba
Hürriyet Facebook deneyiminden yararlanmak için Facebook ile giriş yapın.
Hürriyet'i Takip Et
Hürriyet'i Takip Et!
Hürriyet Facebook
Hürriyet Twitter

İlave ücret alan hastaneye 10 ceza

17 Temmuz 2013
  Fazla para alan hastanalere çok ağır ceza

  Özel hastaneler kurum mevzuatına aykırı olarak hastalardan fazla aldıkları ücret için artık 10 kat ceza ödeyecek. Bu ceza daha önce bin liradan az olmamak şartı ile 5 katla sınırlandırılıyordu.

  Sosyal Güvenlik Kurumu'ndan (SGK) yapılan açıklamaya göre, ilgili kararda yapılan değişiklikle mevzuata aykırı ücret alan hastanelere uygulanan cezalar artırıldı.

  2012 yılında Özel Sağlık Hizmeti Sunucuları ile yapılan sözleşmeye göre fazla ilave ücret alan sağlık hizmeti sunucularına, son bir yıllık fatura ortalamalarına göre bin lira ile 6 bin lira arasında değişen tutarlardan az olmamak üzere her bir kişi için fazla alınan ilave ücret bedelinin 5 katı ceza uygulanıyordu. Ancak Kurum mevzuatına aykırı alınan ilave ücretin ilgili kişiye iadesi durumunda uygulanacak cezanın yarısı tahsil ediliyordu. 

  Yeni karara göre ise ilave ücret alınan her bir hasta için fazla alınan ilave ücret bedelinin 10 katı ceza uygulanacak. İlave ücret bedelinin ilgili kişiye iadesi durumunda uygulanacak olan ceza yine yarıya düşürülecek. 

  Açıklamada, konuya ilişkin şu örnek verildi:
        
  "Örneğin, son bir yıllık fatura ortalaması 100 bin liraya kadar olan sağlık hizmeti sunucusu için, fazla alınan ilave ücret miktarı 500 lira olarak düşünüldüğünde, düzenleme öncesi cezai şart bin liradan az olmamak kaydıyla 5 katı yani 2 bin 500 lira iken, yeni düzenlemeyle kademeye bakılmaksızın on katı, 5 bin lira olarak cezai şart getirilmiştir. Görüldüğü üzere fazla alınan ilave ücret miktarı ne kadar yüksek ise cezai şart da o kadar yüksek olmaktadır."

  Açıklamada, medyada yer alan 'geriye dönük olarak SGK'nın kestiği cezaların yüzde 75'ine kadarı özel hastanelere iade edilecek' şeklindeki ifadelerin ise gerçeği yansıtmadığı kaydedildi.

   

  Her türlü hakkı saklıdır.

  Hürriyet Haber Yorumları - Yorum Yaz
  17/07/2013 - 15:20
  YORUM REKORU BEKLİYORUZ! HADİ BEYLER! PROVOKATÖRLER ! GEZİCİLER! DEMOKRASİ HAVARİLERİ! ONLAR BİR KARINCAYI İNCİTMEZLER! YORUM YAZACAK CESARETİ PARMAKLARINIZDA BULAMADINIZ MI? :))))))) İŞTE GERÇEK YÜZLERİ! DOĞRUYA ASLA DOĞRU DEMEYEN ZİHNİYET! HER ZAMAN BÖYLE İDİNİZ! HER ZAMAN!
  Hürriyet Haber Yorumları - Yorum Yaz
  17/07/2013 - 15:13
  O ZAMAN KENDİ HASTANA KENDİN BAK.. UCUZ KURTARMAZ..
   ADnet  
  Reklam için
  © Copyright 2015 Hürriyet - Doğan Yayın Holding