Merhaba
Hürriyet Facebook deneyiminden yararlanmak için Facebook ile giriş yapın.
Hürriyet'i Takip Et
Hürriyet'i Takip Et!
Hürriyet Facebook
Hürriyet Twitter

Eve teslim elektronik cihaz

27 Mart 2013
  Eve teslim elektronik cihaz

  PERAKENDENİN farklı sektörlerinde 2001 yılından bu yana ciddi oranda iş gücü kayıpları yaşandığını söyleyen Bimeks Yönetim Kurulu Başkanı Murat Akgiray, yeni dönemin yeni satış kolları üzerinde büyüyeceğini söyledi.

  ABD perakendeciliğindeki dev şirketlerin henüz test aşamasında olduğu ‘pizza gibi elektronik ürün teslimatını’ 1 yıldan uzun bir süredir kullandıklarını anlatan Akgiray, “Bugün dünyanın en büyük internet devlerinden E-Bay 2 saatten kısa sürede sattığı elektronik ürünlerin teslimatını gerçekleştirirken, Amazon bu işlem için 13 saatten fazla zamana ihtiyaç duyuyor. Walmart ise 14 saatin üzerinde bir zamanda  elektronik ürün teslimatı gerçekleştirirken biz ‘Bidakka’ adını verdiğimiz hizmetle 2 saatten daha kısa sürede teslimat yapıyoruz” dedi.

  MAĞAZALAR KÜÇÜLÜYOR

  Perakendenin hiç bir zaman bitmeyeceğini ama internetin de eklenmesiyle toplam kanal içindeki payının azalacağını anlatan Akrgiray, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Son 12 yıla baktığımızda müzik CD’si satan mağazada çalışanların yüzde 70’i yok olmuş. Kamera satan mağazalarda bu kayıp yüzde 55 iken, bilgisayar mağazalarında yüzde 50 oranında çalışan sayısında azalma var. Eskiden 5-6 bin metrekarelik mağazalar açmayı düşünürken, şimdi en büyük mağazamız 1500 metrekareyi geçmesin diyoruz. Ama internette yeni hizmetlerle büyüyoruz. Hedefimiz bunu bütün Türkiye’ye yaymak.”

  100 MAĞAZAYA ULAŞACAK

  2012 yılında 42 şehirde, 69 mağaza, 32 franchise mağaza, 40 bin metrekare satış alanı ve 700 personelle hizmet verdiklerini, yüzde 27 artışla 495 milyon lira ciroya ulaştıklarını anlatan Bimeks Genel Müdürü Arif Bayraktar ise şu bilgileri verdi: “Tüketici elektroniği sektörü 2012 yılında 13.9 milyar dolar oldu. Personel başına ve metrekare başına en iyi ciroyu elde eden şirket olduk. İşimizin yüzde 7’si internetten geliyor. 2013 yılı sonuna kadar 42 olan il sayısı 53’e çıkacak ve 100 mağazada hizmet göstereceğiz. 40 binden 51 bin metrekare alana yayılacağız. 250 yeni istihdam sağlarken, internet ciromuzda da yüzde 40 oranında büyüme hedefliyoruz. Toplam ciromuzun da 650 milyon liraya ulaşmasını hedefliyoruz.”


   

  Her türlü hakkı saklıdır.

  Bigpara.com - Yorumlarınızı Yazınız
  Bu haber hakkında henüz yorum yok. Yorumlarınızı Yazınız.
   ADnet  
  Reklam için
  © Copyright 2015 Hürriyet - Doğan Yayın Holding