Merhaba
Hürriyet Facebook deneyiminden yararlanmak için Facebook ile giriş yapın.

Hürriyet'i Takip Et

Hürriyet'i Takip Et!
Hürriyet Facebook
Hürriyet Twitter

23 milyon vatandaşın ehliyeti değişecek

A.A
28 Haziran 2012
İŞTE YENİ EHLİYETLER

Emniyet Genel Müdürlüğü, sürücü belgelerinin Avrupa Birliği (AB) kriterlerine uygun hale getirilmesine yönelik çalışmada sona geldi. Çalışmaların tamamlanmasıyla 23 milyon vatandaşın ehliyeti değiştirilecek. Yeni ehliyetler, AB ülkelerinde de geçerli olacak.

Emniyet Genel Müdürlüğü Trafik Dairesi Başkanlığı, sürücü belgelerini AB kriterlerine uygun hale getirmek üzere başlattığı çalışmada sona yaklaştı.
Yeni ehliyetlerde sahteciliğin önüne geçilmesi için güvenlik üst düzeyde tutulacak. Ehliyetler, fiziki olarak AB ülkelerinde kullanılan sürücü belgesine uygun olacak.
Polikarbonat malzemeden lazer baskı ile üretilecek sürücü belgeleri, özel renk ve mikro harfler içeren karmaşık bir tasarıma sahip olacak. Kartın içerisinde, ultraviyole ışığa tutulduğunda görülen yazı ve şekiller bulunacak.           

Kartta renkli güvenlik mürekkepleri ile gökkuşağı ve guilloche baskı (Banknot baskısında da kullanılan çok ince çizgi ve yazılardan oluşan bir teknik) kullanılacak. Böylece tarama, baskı ya da kopyalama yoluyla kartın taklit edilmesinin önüne geçilecek.

YENİ EHLİYETLER BÖYLE OLACAK - FOTO GALERİ
  
Fotoğraf, karta lazer baskı ile işlenecek. Fotoğraf üzerinde oynamaya veya kopyalamaya karşı özel hologram bulunacak. Fotoğrafın olduğu kısmın arka planında güvenlik tasarımı yer alacak. Böylece fotoğrafın değiştirilmesi ya da üzerinde oynanması engellenecek.

Kartta ısıya dayanıklı renk geçişli mürekkep, değişken lazer görüntüler, ultraviole floresan mürekkep, renk değiştiren baskı, arka planda dijital su izi, kızıl ötesi ya da fosforlu boya, kabartama harf, sembol ve şekiller de bulunacak.   

Ehliyet kategorileri de değişiyor

Belgenin ön yüzünde kişisel bilgiler bulunacak. Arka yüzde ise belge sahibinin kullanmaya yetkili olduğu araç ya da araçların kategorisi ile her bir kategori için belgenin geçerlilik tarihi yer alacak. Arka yüzde ayrıca ek bilgiler ile sürücü ve araca ilişkin kısıtlamaların kodları bulunacak.

Türkiye'de yaklaşık 23 milyon kişinin sürücü belgesi bulunuyor. Çalışmaların tamamlanmasıyla 23 milyon vatandaşın ehliyeti zamana yayılarak değiştirilecek. Ehliyetlerin tamamının değiştirilmesi için 5 ya da 10 yıllık bir süre öngörülüyor. Yeni ehliyetlerin gelecek yıldan itibaren verilmesi planlanıyor. Bu ehliyetler, AB ülkelerinde de geçerli olacak.

Yeni ehliyetlerin geçerlilik süresi olacak, belgenin ömür boyu kullanılması mümkün olmayacak. Uyum süreci kapsamında ehliyetlerin kategorilerinde de değişikliğe gidilecek. Çalışmaların tamamlanmasıyla Türkiye'de AB ülkelerinde kullanılan ehliyet sınıfları uygulanacak.

Hürriyet Haber Yorumları - Yorum Yaz
29/06/2012 - 0:13
iyi güzel ama......ehliyetlerin süresi konusunda sıkıntı olacak.yani eskisi gibi ömür boyu olmayacak.sanırım zamanla tekrar sınava gireceğiz.allah yardımcımız olsun.
Hürriyet Haber Yorumları - Yorum Yaz
29/06/2012 - 0:08
adam duz yolda gidemiyor,ters yonden geliyor,yayayi gorunce hizlaniyor gicikligina..ee neymis avrupada gecerli olacakmis..olur kesin istanbul edirne arasi hepsi o...
Hürriyet Haber Yorumları - Yorum Yaz
28/06/2012 - 23:57
Para verecekmiyiz değişmek için?
Hürriyet Haber Yorumları - Yorum Yaz
28/06/2012 - 22:53
pekde calışmıslar gibi görunmuyor avrupadakını taklıt etmişler okadar . şu genel kımlık kartları gelsede kurtulsal pasaport ehlıyet kımlık hepsı bır olsa. sımdı kart başı kart yenileme ücreti alırlar gıt evrakver vs vs bunları yenıleyene kadar su teknolojı cagında evrak işini kaldırısnlar
Hürriyet Haber Yorumları - Yorum Yaz
28/06/2012 - 22:29
Sonunda uluslararası ehliyet çıkartmaktan da kurtulacağız. Darısı trafik sigortası ve normal sigortaların da AB'de geçmesine...
Hürriyet Haber Yorumları - Yorum Yaz
28/06/2012 - 22:29
nasıl bayağı birşey olduğunu ve buna ilaveten daha birçok şeyi söylemeye devam edeceğiz.
 ADnet  
Reklam için
© Copyright 2015 Hürriyet - Doğan Yayın Holding
Kapat
Hürriyet Facebook Deneyimine Hoşgeldiniz
  • Keşfedin! Arkadaşlarınızın okuduğu ilginizi çekecek haberleri keşfedin, Facebook hesabınızda arkadaşlarınızın neleri okuduğunu görün.
  • Kolayca Paylaşın! Okuduğunuz haberler Facebook hesabınızda kolayca paylaşılsın, sizin gündeminizden arkadaşlarınız da haberdar olsun.
  • Kontrol Sizde! Paylaşımlarınızı istediğiniz zaman durdurun, istediğiniz zaman tekrar başlatın. Kontrolü her zaman elinizde tutun.