Merhaba
Hürriyet Facebook deneyiminden yararlanmak için Facebook ile giriş yapın.

Hürriyet'i Takip Et

Hürriyet'i Takip Et!
Hürriyet Facebook
Hürriyet Twitter

‘Hava’ya grev yasağı geldi, Erdoğan THY yönetimini haklı buldu

31 Mayıs 2012
‘Hava’ya yasak

TBMM Genel Kurulu’nda dün sert tartışmaların ardından kabul edilen düzenlemeyle Toplu İş Sözleşmesi, Grev ve Lokavt Kanunu’nda grev ve lokavt yapılamayacak iş yerleri listesine ‘havacılık hizmetleri’ de alındı.

Konuya ilişkin soruları yanıtlayan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan şu değerlendirmeyi yaptı: “Havayolları gibi bu tür istisnai bir kurumda yapılacak grevlerde, hele hele bunlar yasalara ters olduğu zaman -ki son dünkü yapılan gece 12’ye kadar süren bir defa kanunsuz bir grevdir. Onu hemen bir ifadeyle değiştiriyorlar, iş ağırlaştırma veya iş bırakma gibi garip yaklaşımlarla kılıf uyduruyorlar. Kimsenin kanunsuzluğa müracaat etme hakkı yok. Çünkü bu stratejik bir kurum. Bu kurumda atılacak bu tür adımlar ciddi manada ülkemizde çöküşün habercisi olur ki buna fırsat vermemek gerekir. Hele hukuksuz olduğu zaman hukukun gereği neyse onu da yöneticilerin yapması gerekir. Şu an bildiğim kadarıyla THY yönetimi ki THY halka açık bir şirkettir, onlar da gereğini yapmışlardır.”

300 kişi çıkarıldı iddiası

Bu arada, THY tarafından, işten çıkarıldıkları öğrenilen bir grup, eylem yaptı. Aileleriyle Atatürk Havalimanı Dış Hatlar’da toplanan grup hükümet aleyhine slogan atarak THY’yi protesto etti. Hava-İş Sendikası yetkilileri ise 300 kişinin işten çıkarıldığını ileri sürerek, kabin memurlarının işlerine geri dönene kadar her gün 05.00-24.00 saatlerinde arasında eylemlerine devam edeceğini açıkladı.

Hürriyet Haber Yorumları - Yorum Yaz
31/05/2012 - 21:54
turkiyenin yasam sartlari goze alindiginda vasifsiz isci veya asgari ucretle calismak zorunda kalan vatandasin greve tesebbus etmesi buyuk bir cesaret simdi THY 300 kisi ise alinacak dese grev haklari olmadigi halde 3000 kisi basvuru yapar olaya birde o yonuyle bakmak lazim
Hürriyet Haber Yorumları - Yorum Yaz
31/05/2012 - 14:28
SAYIN BSBK. ERDOGAN BAZI KONULARDA HAKLI AMA 300 PERSONELINDE BIRDEN ISTEN EL CEKTIRILMESI HANGI KANUNDA YERI VAR ESAS OLANDA BU ZATEN HAKLI BULDUGU KURUM YÖNETIMI ESAS BUNA CEVAP VERSIN. DÜNYA SPONSORLUGU NE ICIN YAPIYOR THY. ACABA ISCISININ HAKKINI VERMIYEREKMI YOKSA KAZANAMIYORSA SPONSORLUK PARA D
Hürriyet Haber Yorumları - Yorum Yaz
31/05/2012 - 11:29
Özgürlük vaad ettiler. İlk iş Grevi kaldırıyorlar. Bu bütün sektörlere sıçrıyacak. Omurgalı olalım. Bak ben memurum ama Havacıları destekliyorum. Özeldekiler gibi grev kıranlık yapmıyorum.
Hürriyet Haber Yorumları - Yorum Yaz
31/05/2012 - 9:48
işçiler gittikçe köleleştiriliyorlar.üçbeş zenginin elinde kaldılar,oysa onlar milyonlarca ama sesleri çıkmıyor.yakında boğaz tokluğuna çaılıştırılırlarsa hiç şaşmayın. devletmi o herzaman zenginin yanin da yer aldı.AMA HER ZAMAN.
Hürriyet Haber Yorumları - Yorum Yaz
31/05/2012 - 9:15
sendikalara güvenip gül gibi işlerini bırakarak grev yapanlar. yazık oldu önce gerekli izinler alındımı ? hersey kanulara uygun mu bakın kendinizi garantiye alın öyle grev yapın. şimdi çok ağlarsınız bu kadar maaşla başka iş bulabilecekmisiniz.
 ADnet  
Reklam için
© Copyright 2015 Hürriyet - Doğan Yayın Holding
Kapat
Hürriyet Facebook Deneyimine Hoşgeldiniz
  • Keşfedin! Arkadaşlarınızın okuduğu ilginizi çekecek haberleri keşfedin, Facebook hesabınızda arkadaşlarınızın neleri okuduğunu görün.
  • Kolayca Paylaşın! Okuduğunuz haberler Facebook hesabınızda kolayca paylaşılsın, sizin gündeminizden arkadaşlarınız da haberdar olsun.
  • Kontrol Sizde! Paylaşımlarınızı istediğiniz zaman durdurun, istediğiniz zaman tekrar başlatın. Kontrolü her zaman elinizde tutun.