Merhaba
Hürriyet Facebook deneyiminden yararlanmak için Facebook ile giriş yapın.

Hürriyet'i Takip Et

Hürriyet'i Takip Et!
Hürriyet Facebook
Hürriyet Twitter

Zam pazarlığında domates, zeytin ve peynir fiyatları sunumu yapıldı

17 Mayıs 2012
Zam pazarlığında domates, zeytin ve peynir...

Memur ve hükümet arasında toplu sözleşme görüşmelerinin 5. oturumu dün yapıldı. Oturumda müzakerelerin hafta sonuna kadar sürmesi kararı çıkarken, Maliye Bakanlığı ise Memur-Sen’in teklifine yönelik yaptığı hesaplamada 28.4 milyar TL’lik bir bütçenin oluştuğuna dikkat çekti. Görüşmelerde, 2002 yılında en düşük memur maaşı ile kaç kilo domates, kaç kilo zeytin, peynir alındığını ve bugünkü en düşük memur maaşıyla bu ürünlerden ne kadar alınabildiğini karşılaştırıldı.

 

Görüşmelerde Maliye Bakanlığı bugün memurların ve emeklilerinin 2002 yılına göre daha yüksek refah seviyelerinde yaşadığını anlatan bir de sunum yaptı. Kamu çalışanlarının maaşlarına yapılacak zammın yanı sıra mali ve sosyal haklarla özlük haklarında yapılacak değişikliklerin görüşüldüğü toplu sözleşmelerin 5. oturumunun basına kapalı bölümünde Memur-Sen’in Türkiye genelinde yaptığı eylemlerin konuşulduğu öğrenildi. Oturumda ayrıca Maliye Bakanlığı ile Konfederasyonlar, tekliflerine ilişkin sunum gerçekleştirdi.

Geleceğe ışık tutuyor

Maliye Bakanlığı sunumunda 2002 yılında en düşük memur maaşı ile kaç kilo domates, kaç kilo zeytin, peynir alındığını ve bugünkü en düşük memur maaşıyla bu ürünlerden ne kadar alınabildiğini karşılaştırdı. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, kamu tarafının afaki bir teklif vermediğini belirtti. Çelik, “Gerek orta vadeli program gerek 2012 yılı bütçesi çerçevesinde tabii ki teklifimizi vermemiz gerekirdi. Bunun dışında bir teklif vermek aslında gerek piyasalar açısından gerek dışarda gerek içerde algı açısından çok daha anormal olabilirdi. Hükümet ne yaptığını dün de biliyor, bugün de biliyor, geleceğe de ışık tutuyor” diye konuştu.

Hürriyet Haber Yorumları - Yorum Yaz
17/05/2012 - 15:28
Sayın bakan unutmuş galiba 2002 yılıda çalışırken eldığın maaşın %90 yakının emekli maaşı olarak alıyodun şimdi ise yarısı bile alamıyosun neden bunu dile getirmiyosunuz hem 2002 ile şu an arasında alım gücü olarak pekde değişikl,ik yok en azından övüneceğiniz kadar
Hürriyet Haber Yorumları - Yorum Yaz
17/05/2012 - 14:35
BAKIŞ AÇINIZI DEĞİŞTİRİN. Bu ülkede çalışanın emeğinin karşılığı diye bir kavram yok mu, neden hep sefalet yada geçimlik ücretler üzerinden konuşuluyor, emeğin karşılığı ve çalışanın hakkı neden konuşulmuyor? Sendika başkanı bile, çalışanın hakkını, emeğinin karşılığını istemiyor bütçeden pay isti
Hürriyet Haber Yorumları - Yorum Yaz
17/05/2012 - 12:31
MEMUR -SEN,MEMURLARA HADDİNİ BİL DİYECEKTİR.GÖSTERMELİK SOKAK YÜRÜYÜŞLERİ İLE GÖZ BOYUYOR. YAKINDA SENDİKALARINDAN AYRILMA ÇATIRTILARININ SESİNİ HEP BERABER DUYACAĞIZ.
Hürriyet Haber Yorumları - Yorum Yaz
17/05/2012 - 11:55
Acaba niye et fiyatları ile karşılaştırma yapmadı ki?Domates,peynir,zeytinin fiyatını kaçtan aldılar?Malum bu ürünlerin en ucuzundan en pahalısına kadar fiyat farkı oldukça açık.5 liraya da zeytin var 15 liraya da,pazarda 1 liraya da domates var 6 liraya da,10 liraya da peynir var 40 liraya da.
Hürriyet Haber Yorumları - Yorum Yaz
17/05/2012 - 11:52
MEMUR EMEKLİSİYİM DOĞALGAZ ZAMMI İLE 200 TL YE ISINIRKEN 250 TL YE ISINMAYA BAŞLADIM. MARKET ALIŞVERİŞİM GIDA 250 TL İKEN 350 TL YE ÇIKTI. ARABAYA BİNEMEZ OLDUM AYDA 2 KERE ZAM GELİYOR YAKITA. SEBZE MEYVE 3-5 ÇAKALIN ELİNDE TARLADA 50 KURUŞ BİZE GELENE KADAR 5TL OLUYOR . HAKKIM HELAL DEĞİL SİZE...
 ADnet  
Reklam için
© Copyright 2015 Hürriyet - Doğan Yayın Holding
Kapat
Hürriyet Facebook Deneyimine Hoşgeldiniz
  • Keşfedin! Arkadaşlarınızın okuduğu ilginizi çekecek haberleri keşfedin, Facebook hesabınızda arkadaşlarınızın neleri okuduğunu görün.
  • Kolayca Paylaşın! Okuduğunuz haberler Facebook hesabınızda kolayca paylaşılsın, sizin gündeminizden arkadaşlarınız da haberdar olsun.
  • Kontrol Sizde! Paylaşımlarınızı istediğiniz zaman durdurun, istediğiniz zaman tekrar başlatın. Kontrolü her zaman elinizde tutun.