Hürriyet'i Takip Et

Hürriyet'i Takip Et!
Hürriyet Facebook
Hürriyet Twitter

Babacan: Bireysel emeklilik sistemine büyük değişiklik gelecek

AA
14 Mart 2012
Her şey değişiyor

Başbakan Yardımcısı Babacan:, bireysel emeklilikle ilgili sistemi tamamen değiştirecek şekilde kararların alındığını, teknik çalışmalar bittikten sonra bunu da açıklanacağını söyledi.

Babacan, bireysel emekliliğin uzun vadeli tasarrufların oluşması için ve ülkenin genel tasarruflarının artması için son derece kritik olduğunu belirterek, “Bununla ilgili sistemi tamamen değiştirecek şekilde kararlarımızı aldık. Teknik çalışmalar bittikten sonra bunu da açıklayacağız” dedi.

Babacan, “Yüksek Büyümenin Sürdürülebilirliği: Yurtiçi Tasarrufların Rolü” konulu konferansta yaptığı konuşmada, bireysel emeklilikte tamamen farklı bir sisteme geçileceğini kaydederek, bu yeni sistemle birlikte katılımın ve tasarrufların oldukça artacağına inandıklarını bildirdi.

Ali Babacan, yatırım ortamını iyileştirmenin ve böylece Türkiye'nin rekabet gücünü artırmanın önemli çalışmalardan biri olduğunu belirterek, bununla ilgili eylem planına en kısa zamanda son şeklini verip, açıklayacaklarını bildirdi.

Başbakan Yardımcısı Babacan, işyeri açmanın bir kaç basit adımla çözülecek bir işlem haline getirileceğini de bildirdi. Babacan, bir işyeri açmak için çok miktarda işlem gerektiğini belirterek, pazartesi günü gerçekleştirilen Bakanlar Kurulu'nda alınan kararla, bu işlerin çok çok basitleştirileceğini söyledi. Babacan, böylece, işadamlarının, işkadınlarının müteşebbislerin fazla işlem ve bürokrasiyle uğraşmayacağını kaydetti.

Babacan, Bankalar Birliği, BDKK ve kuyumculuk sektörünün yastık altında tutulan ziynet niteliğindeki altınların da bankalarda tasarruf edilebilmesiyle ilgili çalıştıklarını, çalışma tamamlandıktan sonra gerekli açıklamanın yapılacağını bildirdi.

Hürriyet Haber Yorumları - Yorum Yaz
14/03/2012 - 16:14
Sn.Babacan,Bireysel Emeklilik Sitemini öyle bir hale getirelim ki;2 yıl çalışıp emekliliği hak eden,Üstüne 6 bin kusür ballı emekli maaşını cebe indiren vekillerimizin dudakları uçuklasın.Öyle ya;Yazımız bir,kışımız bir değil mi?Hadi bi daha.Aynı dağın yeli değil miyiz biz?Hadi Sn.Babacan bi daha.
Hürriyet Haber Yorumları - Yorum Yaz
14/03/2012 - 15:58
BES ' ndeki değişiklikler hem sektör hem de katılımcılar için çok iyi olacak. Zira olumsuz birtakım değişiklikler olsa bile kazanılmış haklar geri alınamaz, iyileştirilebilir. Eğer aylık katkı patı tutarı gelirin %10 dan %20 lere çekilip, ABAÜ kriteri kalkarsa ve borç alma gelirse süper olur.
Hürriyet Haber Yorumları - Yorum Yaz
14/03/2012 - 15:55
bakanım bizde bireysel emeklilik yaptıracak para nerede. kaç yılda emekli edeceksiniz . 35- 40 yaşından sonra bırakın özel sektörü,devlet bile bu yaştan sonra almıyor işe, günü dolanı emekli et dediğindede bu yaşta emeklimi olunur diyor, ya iş olanağı sağlayın yada gününü dolduranları emekli edin.
Hürriyet Haber Yorumları - Yorum Yaz
14/03/2012 - 15:52
Gençlik yıllarımdı Rahmetli Özal telsizle tanıştırdı ülkemizi,herkes telsiz alıp derin sohbetlere daldı geceleri...Bir sabah bir kalktılar telsiz yasası ile gıtlağa kadar vergi herkes vazgeçti sadece taksilerde kaldı...O günden sonra devletin önden vergi aldısını koymadığı bir şeye girmedim:)
Hürriyet Haber Yorumları - Yorum Yaz
14/03/2012 - 15:44
İşsizlik parasına mı dönüşecek bu konu da! Bireysel Emeklilikte, sürekli değişen bir sistem ne kadar güvenli? Kendi biriktirdiğinin "kaptanı" olmak çok daha akıllıca geliyor.
 ADnet  
Reklam için
© Copyright 2015 Hürriyet - Doğan Yayın Holding