GeriEkonomi 2 milyon liralık hesabı KKTC’yi karıştırdı, Eroğlu HSBC’ye yüklendi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  13
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

2 milyon liralık hesabı KKTC’yi karıştırdı, Eroğlu HSBC’ye yüklendi

2 milyon liralık hesabı KKTC’yi karıştırdı, Eroğlu HSBC’ye yüklendi

KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu’nun 2 milyon liralık banka hesaplarının KKTC Meclisi’nde teşhir edilmesi, aynı partiden olan Başbakan İrsen Küçük arasındaki ‘çekişme’yi de ortaya çıkdı. Başbakan’ın bu hesapları araştırdığı, Eroğlu’nun da hesapları HSBC’de topladığı öğrenildi. Eroğlu’nun avukatı, hesap bilgisi sızdığı için HSBC’yi suçladı.

KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu’nun HSBC Bank’ta yer alan 2 milyon liralık hesap dökümlerinin KKTC Meclisi’nde teşhir edilmesi, aynı partiden olan Başbakan İrsen Küçük’le arasında uzun süredir devam eden çekişmeyi ortaya çıkardı. Küçük’ün uzun süredir hesapları araştırdığı, Eroğlu’nun da banka hesaplarını HSBC’de topladığı öğrenildi. Eroğlu’nun avukatı, müşteri sırlarını ifşa eden HSBC yöneticisi ya da çalışanının da ‘yanacağını’ açıkladı. Ana muhalefet partisi CTP milletvekili Sonay Adem’in önceki gün Meclis’te Cumhurbaşkanı Eroğlu’nu yolsuzlukla suçlayarak banka hesap dökümlerini açıklamasının ardından Başbakanlık Denetleme Kurulu’nun da 27 Eylül’de Eroğlu’nun hesaplarını incelemesi talimatı verdiği ortaya çıktı.

Başbakan Küçük’ün emriyle hesapların incelendiğini öğrenen Cumhurbaşkanı Eroğlu, KKTC yerel bankalarındaki hesaplarını boşaltarak İngiltere merkezli HSBC’nin Lefkoşa ve Magosa’daki şubelerine aktardı. Ancak hesaplarının kamuoyuna deşifre edilmesine engel olamadı. Başbakan İrsen Küçük, muhalefetin dağıttığı HSBC’den alınan belgeleri de Başbakanlık Denetleme Kurulu’na sevketti. Cumhurbaşkanı Eroğlu’nun İrsen Küçük’ün liderliğini yaptığı iktidardaki Ulusal Birlik Partisi’nin eski lideri olması da krizin büyüklüğünü gözler önüne serdi.

HSBC de soruşturuyor

Cumhurbaşkanı Eroğlu’nun avukatı Oğuzhan Hasipoğlu, HSBC’yi suçladı ve hesapların sızmasından sorumlu olanların, KKTC yasalarına göre 7 yıl hapis gerektiren suç işlediğini açıkladı. KKTC’nin tanınmaması nedeniyle İstanbul merkezli şube kabul edilen banka da kendi içinde soruşturma başlattı. Bankanın güvenlik kameraları inceleme altına alınırken, hesap dökümlerinin sızdığı bankanın İngiltere merkezine de haber verildi. Hesap bilgilerinin bilgisayar ekranından fotoğrafı çekilerek dışarı çıkartıldığı belirlendi.

Müsteşarın kızı zan altında

Hesap bilgilerini ana muhalefet CTP’nin teşhir etmesine rağmen en büyük şüpheli Başbakanlık görülüyor. İddialara göre, Başbakan’ın müsteşarının HSBC’de çalışan kızı belgeleri sızdırdı ve muhalefete verdi. Bu iddianın doğrulanması halinde muhalefet ve iktidarın Eroğlu’na karşı işbirliği yaptığı sonucunu doğuracak.

Çalıştım kazandım

KKTC Cumhurbaşkanı Dervis Eroğlu, Meclis’te dağıtılan banka hesap dökümleriyle ilgili açıklamadasında, HSBC’nin Lefkoşa ve Magosa şubelerinde dolar, sterlin ve Türk Lirası halinde toplam 5 hesapta bulunan 2 milyon 126 bin 185 lira tutarındaki hesabının, 48 yıllık çalışma hayatı, emekli ikramiyesi ve bu yıl içinde sattığı 2 gayrimenkulden elde edilen gelirin toplamı olduğunu duyurmuştu.

KKTC bankalarında 15 bin milyoner var

KKTC Merkez Bankası verilerine göre, 280 bin nüfuslu ülkede 5 binden fazla kişinin 3 milyon liradan fazla, 10 bin kişinin de bir milyondan liradan fazla hesabı bulunuyor. Bu hesaplara KKTC vatandaşlarının başta Türkiye olmak üzere yurtdışındaki hesapları dahil değil. KKTC’de gelir seviyesinin Dünya Bankası raporlarına göre, tüketim üzerinden kişi başına 30 bin doların üzerinde. Emekli ikramiyeleri de üst düzey yöneticiler için, çalıştığı yıllara bağlı olarak bir milyon lirayı da bulabiliyor.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle